🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Dwukropek – opis i zasady użycia

Czym jest dwukropek? Jest on jednym ze znaków interpunkcyjnych, które służą do tego, aby zapowiedzieć nową treść, przytoczyć, wymienić czy użyć obcego zwrotu. Dwukropek najczęściej jest mylony z wielokropkiem (…) lub myślenie jest takie, że dwukropek jest tak zapisywany. To jest błąd.

No ok, ale kiedy tak naprawdę i w jaki sposób owego znaku powinniśmy używać?

1. Podczas wyliczenia, tudzież wymieniania:

Przyjmuje się, aby dwukropek był używany wówczas, kiedy będziemy wymieniać więcej niż trzy rzeczy, postaci, lub kiedy w zdaniu użyjemy skrótów m.in. np. itd.: (o tak, jak teraz używamy dwukropka, bo teraz będę wymieniać przykłady)

a) Zakupiłem sobie kilka nowych gier na konsolę m.in.:
strzelankę, wyścigówkę, przygodówkę i jakąś gierkę dla dziecka.

b) Na wyjazd zabieramy ze sobą minimum cztery sukienki:
zieloną, białą w czarne kropki, żółtą z lekkim kloszem, bordową.

c) W szkole mamy całe spektrum zajęć, jakie możemy uprawiać w wolnym czasie czy po szkole np.:
jeżdżenie na rowerze, granie na orliku, planszówki na świetlicy, koszykówka czy tenis.

2. Tłumacząc pewne kwestie w swojej wypowiedzi:

Jest to może nie najczęściej popełniany błąd, ale zdarza się, że wymieniając albo wyjaśniając coś co nas drażni, piszemy wszystko jednym ciurkiem, powinniśmy do tego jednak użyć owego dwukropka, który służy jako taka swoista odskocznia od własnych odczuć do wyjaśnień czy przypisu, jaki wymieniamy np.:

a) Mówiłem żonie jak włączyć i ściągnąć te cholerną grę na konsolę: włączasz konsole, wpisujesz w wyszukiwarkę nazwę gry, pobierasz i instalujesz, a ona mi ją całkiem usunęła z biblioteki.

b) Tak to jest, jak wychodzisz z kobietą do kina: umyjesz się tam i ówdzie, weźmiesz dodatkowe żetony, jesteś szarmancki, ładnie się ubierzesz, ale wszystko sknocisz, bo celowo wybierasz horror, żeby się do niej zbliżyć, a ona ucieka w połowie seansu, bo film jest zbyt brutalny.

To chyba jest dosyć proste do zrozumienia, więc przechodzimy do kolejnych przykładów użycia dwukropka.

3. Kiedy kogoś cytujemy

Wydaje się to być oczywiste, jeżeli w trakcie swojej wypowiedzi używamy cytatu z danej osoby, postaci, twórcy zawieramy to przedtem w dwukropku, jak się okazuje często albo o tym zapominamy, albo zwyczajnie o tym nie wiemy. Tak więc jak powinniśmy poprawnie takie sformułowania pisać:

– Jest takie znane polskie powiedzenie: „Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma”.

– Moja Mama zawsze mówiła: „kochajmy się jak bracia, liczmy się jak Żydzi”.
W dzisiejszych czasach to chyba aż nadto dobry przykład. Proste? Proste. Przechodzimy już do ostatniej dosyć częstej reguły i myślę, że patrząc na tematykę powinna wzbudzić zainteresowanie szczególnie czytających teksty na tym portalu.

4. Wyodrębnianie tematów

Tak tak, chodzi o najprostsze możliwe użycie dwukropka, a więc w szkole podczas nowego temat na zajęciach, najczęściej piszemy to po dwukropku, jednak wielu o tym zapomina. Czysto teoretycznie jest to błąd, ale obecnie mam wrażenie, że przez nauczycieli coraz bardziej lekceważony, bo pozwalają na używanie łączników, półpauz czy innych interpunkcji, co nie zawsze jest logicznym. Przykład:

Temat: Znaczenie wyborów prezydenta USA w roku 2020. – ten zapis jest interpunkcyjnie poprawny

Temat – Znaczenie wyborów prezydenta USA w roku 2020. – ten zapis jest już niepoprawny, ponieważ używamy łącznika, który nie jest odpowiednim do tego znakiem interpunkcyjnym. Jedynym, który jest formalnie uznanym za prawidłowy, jest dwukropek.

Mam nadzieję, że dzięki tym przykładom pomogłem wam zrozumieć znaczenie i formy użycia tego znaku interpunkcyjnego – dwukropka, a nie wielokropka.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!