🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Jak napisać pocztówkę

Pocztówka (kartka pocztowa, widokówka) w dzisiejszych czasach zdominowanych przez Internet oraz sieci komórkowe, za pomocą których możemy za darmo i natychmiast przesłać wiadomość, wydaje się już reliktem przeszłości. Wciąż jednak jest w użytku, służąc jako pozdrowienie z podróży, pełni funkcję kartki okolicznościowej, a także krótkiej korespondencji. Dla filokartysty (osoby kolekcjonującej pocztówki) owa kartka może być prawdziwym skarbem, przedstawiającym dane miejsce, okres historyczny lub zawierającym wartościowy znaczek pocztowy, który z kolei zbierają namiętnie filateliści.
Jak zatem napisać pocztówkę? Co składa się na jej elementy? Gdy już wybierzemy pocztówkę z zadowalającym nad widokiem, będącym na przedzie kartki, możemy przystąpić do kolejnego kroku.
Elementy, z których powinna składać się pocztówka:- Adresat – pocztówkę, podobnie jak list, musimy poprawnie zaadresować, podając imię i nazwisko, ulicę i numer domu/mieszkania, kod pocztowy oraz miejscowość osoby, do której wysyłamy pocztówkę. Można spotkać się obecnie z różnymi typami i układami pocztówek, ale zazwyczaj miejsce przeznaczone do zaadresowania mieści się po prawej stronie.- Znaczek pocztowy – miejsce na jego naklejenie również zazwyczaj znajduje się po prawej stronie odwrotu kartki.- Tekst własny – istnieją pocztówki, które już mają zadrukowane okolicznościowe pozdrowienia, życzenia, a my tylko się podpisujemy. Jeśli jednak cenimy sobie unikatowość przekazu, możemy napisać co tylko przyjdzie nam do głowy, biorąc pod uwagę fakt, iż mamy ograniczone miejsce na ów przekaz. Pozdrowienia z wakacji, życzenia świąteczne, imieninowe, urodzinowe, buziaczki przesłane z innego miasta, gratulacje, życzenie powrotu do zdrowia – piszemy, co tylko przyjdzie nam do głowy. Jeśli streścimy nasz przekaz, możemy nawet użyć pocztówki jako formy komunikacji.- Podpis – pod tekstem własnym należy się podpisać, aby adresat wiedział, kim jest nadawca. Pocztówka nie posiada bowiem miejsca, w którym mieściłyby się dane wysyłającego (w przeciwieństwie do listu).Znamy już elementy składające się na pocztówkę, o czym zatem jeszcze powinniśmy wiedzieć? Treść pocztówki jest jawna, może ją przeczytać listonosz czy osoba postronna, dlatego nie powinniśmy zamieszczać nic osobistego, nie podawać numerów telefonów czy, broń Boże, numerów kart płatniczych. To, co pragniemy przekazać naszemu adresatowi, powinno być napisane krótko i zwięźle, nie piszmy długich opisów. Można nadać treści lekki charakter i raczej unikajmy patosu. Ważną, choć często pomijaną rzeczą, jest napisanie na pocztówce miejscowości, rejonu, w którym się znajdujemy oraz bieżącej daty. Nie jest to konieczne, jednak z pewnością umili przeglądanie kartki po latach, kiedy będzie można umiejscowić jej wysłanie w czasie. Można użyć także zwroty grzecznościowe, na przykład: „Droga mamo”, „Kochany przyjacielu” oraz zakończyć tekst pozdrowieniem, na przykład: „Pozdrawiam i całuję”.
Wiemy już, jak zaadresować, uzupełnić i wysłać pocztówkę. To tak naprawdę prosta i luźna forma przekazu. Należy pamiętać jednak, że pocztówki nie wkłada się do koperty.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!