Kropka – opis, zasady użycia

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Kropka – opis, zasady użycia, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Kropka – opis, zasady użycia
Czym jest kropka?
Kropka jest jednym ze znaków interpunkcyjnych występujących w języku polskim. Najważniejszym zadaniem kropki jest zamykanie wypowiedzi, która jest całością składniowo–znaczeniową.
Przykłady zastosowania kropki w jej podstawowym zadaniu:
– Poszłam do szkoły na sprawdzian z matematyki, którego niestety nie zaliczyłam, ponieważ nie nauczyłam się wystarczająco dobrze materiału.
– Nocowałam u mojej najlepszej koleżanki, z którą miałam oglądać maraton filmowy, lecz nasz odtwarzać płyt CD zepsuł się.
– Pogoda była paskudna; ciągle padał deszcz, kałuże płynęły ulicami, wszystkie stragany z przepięknymi pamiątkami dla turystów zniknęły.
Jak widać na powyższych przykładach kropka kończy myśl, całą wypowiedź. Co więcej, pomiędzy wielką literą, rozpoczynającą zdanie, a kropką kończącą wypowiedź, mogą znaleźć się inne znaki interpunkcyjne oddzielające, np. przecinki oraz średnik. W niektórych okolicznościach kropkę możemy zastąpić wielokropkiem, pytajnikiem bądź wykrzyknikiem.
Kiedy stawiamy kropkę, a kiedy nie powinniśmy?
Kropka oprócz zamykania wypowiedzi pełni w zdaniu inne funkcje, od których zależne jest zastosowanie kropki bądź jej pominięcie.
Kropkę stawiamy:
– Na końcu wyrazu, aby zasygnalizować zakończenie jakiejś myśli, tematu. Przykład: Moja mama nie lubi owoców morza, dlatego nigdy ich nie kupuje.
– Po skrócie, który tworzymy poprzez odcięcie końcówki wyrazu (np. prof. – profesor).
– Kiedy zapisujemy inicjały, np. A. M. – Adam Mickiewicz, natomiast w nazwiskach wieloczłonowych np. Janusz K

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!