Litery – podział na litery

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Litery – podział na litery, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Czym jest litera? Litera jest najmniejszą jednostką pisma w systemie piśmienniczym, jeżeli można to tak w ogóle nazwać. Litery w odpowiedniej kolejności tworzą z kolei alfabet, z alfabetu możemy tworzyć głoski, z głosek sylaby, sylaby tworzą słowa itd. itd. My skupiamy się teraz konkretnie na funkcjach litery.

Litera, jak już wspomniałem, to najmniejsza jednostka w systemie graficznym, litery tworzą głoski, to jednak nie jest jednoznaczne, gdyż głoskami mogą być na przykład DZ, CZ, SZ, to według zasady będzie jedną głoską, ale już dwiema literami.

Zbiór liter danego języka tworzy alfabet, w polskim alfabecie mamy 32 litery :

a, ą, b, c, ć, d, e, ę, f, g, h, i, j, k, l, ł, m, n, ń, o, ó, p, r, s, ś, t, u, w, y, z, ź, ż.

Ktoś w tym momencie może powiedzieć, hola, hola nie ma X. No i słusznie, że nie ma, ponieważ oficjalnie według polskich zasad, każdy wyraz który jest pochodną z literą x w polskiej pisowni jest pisany jako ks, Roksana, seks, Ksenia. Dlatego mamy liter 32 a nie 33.

Podział na litery, którym mamy się tak naprawdę zająć, to nic innego jak tworzenie wyrazów z liter alfabetu. Czyli swoiste układnie słówek, coś jak składanie puzzli albo jeszcze dokładniej gra w Scrabble tylko w formie tekstowej. Pamiętać jednak musimy, że taki wyraz musi znajdować się w języku polskim, albo zasada musi wyjaśnić pisownię wyrazu tak a nie inaczej. Jak to dzielmy?

Weźmy kilka prostych wyrazów, stół, pociąg, drzwi, mortadela, mamy teraz za zadanie podzielić to na litery, czyli każda musi być oddzielnie przedstawiona :

s-t-ó-ł (4 litery)
p-o-c-i-ą-g (6 liter)
d-r-z-w-i (5 liter)
m-o-r-t-a-d-e-l-a (9 liter).

Prosta sprawa, podział na litery więc policzenie tego było

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!