Skrót między innymi

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Skrót między innymi, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Między innymi skrót
Skróty są w naszym życiu ułatwieniem, ale często także strapieniem. Ich pisownia nie zawsze jest dla nas jasna i klarowna. Dzisiaj przyjrzyjmy się wyrażeniu między innymi – skrót od tego wyrażenia to m.in. Używany jest często, równie często jednak zastanawiamy się, czy powinniśmy stosować kropki, czy należy użyć dwukropka i kiedy w ogóle trzeba skracać wyrażenie, a kiedy lepiej zastosować go w całości.
Między innymi – skrót m.in. a dwukropek
Skrót od „między innymi” – m.in. – pochodzi od pierwszych liter wyrażenia. Jest on o tyle problematyczny, że często zastanawiamy się nad jego pisownią.
Wątpliwości pojawiają się szczególnie wtedy, kiedy skrót „między innymi” w tekście wskazuje na to, że elementy po nim wymienione należą do pewnego zbioru, który nie jest przytaczany w całości. Wówczas, według Słownika Języka Polskiego, należy po skrócie „między innymi” umieścić dwukropek. Ale uwaga! Zasada ta obowiązuje wówczas, gdy wymienionych po skrócie elementów jest co najmniej trzy.
Co z kropką?
Wątpliwości dotyczące pisowni „między innymi” w skrócie pojawiają się także w kontekście umieszczenia kropki po skrócie. Powinniśmy zastosować kropkę, czy też nie? Otóż zasady języka polskiego mówią o tym, że w przypadku skrótów złożonych z dwóch członów – np. skrót między innymi – jeśli drugi lub kolejny z wyrazów zaczyna się od samogłoski, po skrócie każdego wyrazu należy postawić kropkę. Co to oznacza w praktyce? Jeśli np. mamy skrót m.in. – między innymi – drugi wyraz skrótu rozpoczyna się od samogłoski, a więc powinniśmy zastosować kropkę.
Interpunkcja zmienia sens wyrażenia
Warto podkreślić, że interpunkcja ma ogromne znaczenie, a nierzadko także zmienia zupełnie sens wyrażenia. Skrót między innymi jest tutaj doskonałym przykładem. M.in. oznacza właśnie „między innymi”. Jeśli jednak kropkę postawimy nie po każdym wyrazie, a dopiero na końcu skrótu – min. – otrzymamy skrót od wyrażenia „minimum”. Jeśli w ogóle nie zastosujemy kropki – mi

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!