Nazwy świąt – zasady pisowni

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Nazwy świąt – zasady pisowni, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Święta za pasem, ale pomówimy sobie trochę o świętach, ale w trochę innej formie. Jak nie trudno się domyśleć będzie to forma gramatyczna, a konkretnie kiedy nazwy świąt będziemy pisać wielką literą, a kiedy literą małą. Nie jest to fizyka kwantowa. Ale przedstawię wam mniej więcej zasady jakimi należy się kierować i po parę dosyć prostych przykładów, aby to wszystko było prostsze do ogarnięcia, zatem jedziemy.

Nazwy świąt literą wielką:

Tutaj akurat nie mamy do czynienia z bardzo trudnym zagadnieniem, ponieważ ogólnie nazwy świąt, czy dni świątecznych, zawsze będziemy pisali wielkimi literami, mówimy tutaj oczywiście o świętach obrządku katolickiego ale także innych wyznań religijnych na terytorium naszego kraju tudzież świąt narodowych:

1. Wczoraj był 11.11 czyli Dzień Niepodległości, 102. rocznica dnia w którym Polska znowu stała się w pełni suwerennym państwem na mapie świata.

2. Dzisiaj obchodzimy dzień Wigilii Bożego Narodzenia, potem przez dwa dni będziemy świętować Boże Narodzenie, czyli czas narodzin pana, okres w którym wstępuje do naszej katolickiej rodziny nowy członek.

3. Coraz bliżej do Nowego Roku, 2020 coraz większymi krokami zbliża się do końca, będąc jednym z najbardziej pamiętnych 12 miesięcy w ostatnich kilkunastu latach bez cienia wątpliwości.

4. Dzisiaj mamy wolne ponieważ obchodzone jest Boże Ciało, ale wiem, że w niektórych zakładach ludzie poszli do pracy, ponieważ nie obchodzą tego dnia i woleli normalnie iść do pracy dorobić.

Tak samo wielkimi literami będziemy pisać nazwy świąt dawnych czy nietypowych np.:

Dzień Przyjaciela, Światowy Dzień Zwierząt, Dionizje itd. itd.

Tyle o regułce nazywania świąt wielkimi literami, przejdźmy zatem do pisowni małą literą. Jakie święta czy inne dni świąteczne będziemy musieli napisać małą literą. Potoczne nazwy świąt, obrzędy, czy zabawy lub zwyczajowe nazwy świąt obchodzone wraz z tym dniem, to w myśl zasady pisowni będziemy musieli napisać małą literą przykłady :

1

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!