Nieodmienne Części Mowy

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Nieodmienne Części Mowy, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Nieodmienne części mowy

Czym są nieodmienne części mowy?
Nieodmienna część mowy to wyrazy, które nie podlegają zmianie formy gramatycznej, to znaczy nie odmieniają się one przez przypadki, osoby czy czasy. Należy jednak pamiętać, ze nieodmienne części mowy mogą ulegać stopniowaniu.
Do nieodmiennych części mowy zaliczamy: przysłówek, spójnik, przyimek, partykułę i wykrzyknik.

Przysłówek
Przysłówek jest nieodmienną częścią mowy, która opisuje i charakteryzuje stany oraz czynności, w jakich znajduje się wykonawca, bądź które wykonuje. Odpowiada on na pytanie Jak? Gdzie? Kiedy? (np. jak? ciepło, szybko, słonecznie, wietrznie; gdzie? W parku, w ogródku, w kinie; kiedy? Za tydzień, dzisiaj, jutro, za miesiąc, w poniedziałek). Występuje w zdaniu zazwyczaj obok czasownika, przymiotnika lub innego przysłówka. Przysłówek najczęściej sprawuje rolę okolicznika lub orzecznika. Tworzymy go od przymiotnika poprzez dodanie końcówki –e bądź –o. W takiej sytuacji przysłówka te nazywamy przysłówkami odprzymiotnikowymi. Możemy je stopniować tak jak zwykłe przymiotniki.
Przykładowe przysłówki odprzymiotnikowe: słonecznie, wietrznie, ciepło, zimno, wolno, szybko, elegancko, wytwornie, grzecznie, miło, serdecznie, strasznie, radośnie, wyjątkowo, niezwykle.
Stopniowanie przysłówków według wzoru: stopień równy – wyższy –najwyższy
1. Ciepło – cieplej – najcieplej,
2. Zimno – zimniej – najzimniej,
3. Grzecznie – grzeczniej – najgrzeczniej,
4. Sympatycznie – sympatyczniej – najsympatyczniej,
5. Szybko – szybciej – najszybciej,
6. Strasznie – straszniej – najstraszniej,

Pozostałe słówka (oprócz przysłówków odprzymiotnikowych) nie ulegają stopniowaniu, np. wczoraj, zawsze, codziennie, nagle, niechcący.

Spójnik
Spójnik jest wyrazem, który łączy zdania i wyrażenia. Zazwyczaj występuje na granicy wypowiedzenia składowego. Spójnik jest nieodmienną częścią mowy. Możemy wyszczególnić spójniki współrzędne i podrzędne.
Do spójników współrzędnych zaliczamy:
• spójniki łączne – np. oraz, a, i,
• spójniki rozłączne – np. lub, bądź, albo,
• spójniki wykluczające – np. ani, ni,
• spójniki wyjaśniające – np. czyli, mianowicie,
• spójniki wynikowe – np. dlatego, zatem,
• spójniki przeciwstawne – np. jednak, zaś, lecz,

Spójniki podrzędne są wprowadzeniem do zdań podrzędnych bądź ich równoważników w celu stworzenia zdania złożonego. Przykładowe spójniki podrzędne: aby, jeżeli, choć.
Wyszczególnić możemy również spójniki skorelowane, czyli takie, które wstępują w postaci nieciągłej, ich forma jest stała, wręcz niemożliwa do zastąpienia przez inne spójni

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!