Zestawienie pojęć o przeciwstawnych znaczeniach, czyli wszystko, co warto wiedzieć o oksymoronach.
Oksymoron nazywany epitetem sprzecznym i jest przede wszystkim literackim, lirycznym środkiem wyrazu. Oksymoron zagościł na stałe w literaturze, ale często wchodzi również w powszechne użycie, tracąc swoje znaczenie i czasem również efekt zaskoczenia odbiorcy.Oksymoron – co to?Nietuzinkowy i wewnętrznie sprzeczny związek wyrazowy. To oznacza, że wyraz określający zupełnie nie pasuje do określanego, a jednak razem tworzą związek wyrazowy, który służy wywołaniu w odbiorcy określonej reakcji zaskoczenia czy refleksji.
Co na temat oksymoronu mówi słownik języka polskiego? Jest to przenośne zestawienie pojęć o przeciwstawnym, wykluczającym się wzajemnie znaczeniu, np. „spieszyć się powoli” czy „sucha woda”. Jak wiadomo, kiedy się spieszymy, szybko maszerujemy albo nawet biegniemy, przyspieszamy kroku. Związek wyrazowy w tym przypadku ma egzystencjalne znaczenie. Znane jest choćby powiedzenie: „Memento Mori, spiesz się powoli”. Co oznacza, że należy postępować rozważnie w każdej sytuacji, pamiętając o swojej śmiertelności. Można również powiedzieć: spiesz się powoli, aby uniknąć błędów. Zatem taka sprzeczność urozmaica treść i niewątpliwie, poprzez swój paradoks, skłania do głębszego zastanowienia. Określenie „sucha woda” może być odniesieniem do niespełnionych pragnień. Swoistą „suchą wodą” dla autorów epoki romantyzmu, było pragnienie odzyskania wolnej ojczyzny. W końcu nie bez powodu w „Stepach Akermańskich” Mickiewicz pisał: „Wpłynąłem na suchego przestwór oceanu…”
Poezja pełna oksymoronów.
Bardzo często poeci używali oksymoronu jako figury retorycznej. Było tak nie tylko w epoce romantycznej, lecz także w baroku. Oksymoron, z greckiego „oksys – moros” można przetłumaczyć jako „ostro-tępy”. Nie każde zestawienie przeciwstawnych wyrazów można uznać za oksymoron. Użycie musi być celowe, aby związek wyrazowy zyskał to miano. Ponadto oksymoron niesie ze sobą prawdę filozoficzną, moralną, poznawczą, nierzadko poetycką czy psychologiczną. Jako przykład oksymoronów, które każdy zna, można podać „Pieśń o Narodzeniu Pańskim” Franciszka Karpińskiego. „Bóg się rodzi, moc truchleje, Pan niebiosów obnażony. Ogień krzepnie, blask ciemnieje, ma granice nieskończony”. W tym fragmencie można znaleźć kilka oksymoronów. Po pierwsze truchlejąca moc. W jaki sposób moc mogłaby drętwieć z przerażenia? Chodzi tu jednak o złe moce i ich strach przed Chrystusem, który ma ostatecznie pokonać Szatana. „Truchleje” jest jednocześnie wyrazem przeciwstawnym i określeniem słowa „moc”. Kolejne fragmenty to „ciemniejący blask” czy „nieskończone granice”, to po prostu paradoksy, które oznaczają, że dla Boga nie ma nic niemożliwego. Jeśli chodzi o poezję barokową, to mistrzem antytez, czyli wyrażeń przeciwstawnych (których jednak nie można mylić z oksymoronami), ale również samych oksymoronów jest Jan Andrzej Morsztyn. Również współcześni poeci chętnie sięgali po oksymorony. Można tu wspomnieć choćby Zbigniewa Herberta, który pisał: „…gdy w innych górach będę pił suchą wodę”. Pozbawione logiki, a jednak pełne ukrytego znaczenia.
Kolejnym przykładem wykorzystania oksymoronów, może być tytuł filmu – „Niemy krzyk”. Wyrażenie „niemy krzyk”, będące kolejną antylogią, zostało użyte w kontekście aborcji i filmu dokumentalnego na jej temat. Oksymoron często służy podkreśleniu ważnych, z punktu widzenia etyki, tematów. Niewątpliwie sam tytuł ma wzbudzić w odbiorcach określone emocje, gdyż wskazuje na ból jaki odczuwa płód, gdy jest abortowany, a którego nie może wyrazić. Zamiarem twórców tego dokumentu jest wzbudzić silne emocje, zarówno u zwolenników aborcji, jak i jej przeciwników.
Nie tylko dokumentalistyka filmowa czy liryka posługuje się oksymoronem. Sięgają po niego również autorzy prozy. Można wspomnieć choćby książkę „Łzy pustyni” o kobiecie, która przeżyła dramat w Darfurze. Pustynia wiąże się z bezkresnym terenem, na który przez wiele lat nie spada ani jedna kropla deszczu, a gdy już spadnie to błyskawicznie wyparowuje z gorącego piasku. Niewątpliwie tytuł podkreśla tragiczną sytuację, niemal bez wyjścia.
Przykładem często używanego oksymoronu w literaturze jest „głośna cisza”, która oznacza ciszę, która jest tak przenikliwa, że aż nie do zniesienia. Innym przykładem może być „Gorący śnieg”. Jak wiadomo, śnieg z natury jest mroźny, jednak taki związek wyrazowy może odnosić się do zdarzeń historycznych związanych z zimową aurą, które były krwawe i zmieniły losy II wojny światowej. Mowa tu o słynnym starciu naz
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
zistów z Armią Czerwoną, które zapoczątkowało początek końca wojny.
Oksymoron w codziennym użyciu traci swoje znaczenie, a jednak ubarwia język. Warto wiedzieć, że oksymoron trafia również do codziennego języka i to stosunkowo często. Najbardziej znanymi przykładami są zimne ognie i ciepłe lody. Jak wiadomo, te pierwsze stały się jednym z symboli Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Z kolei te drugie, są po prostu słodką przekąską, za którą często przepadają dzieci. Są również inne związki wyrazowe, które stały się powszechnie używane w mowie. Nazwa piwo bezalkoholowe czy wino bezalkoholowe przeczy naturze tych trunków, a jednak to pierwsze stało się bardzo popularne i na stałe weszło do języka i marketingu, a drugie staje się coraz modniejsze. Jeśli już przy alkoholach jesteśmy to warto wspomnieć o określeniu „trzeźwy alkoholik”. Określenie to używane jest w kontekście osób, które wyszły z nałogu alkoholowego, jednak zdają sobie sprawę, że nie mogą już sięgnąć po alkohol, bo alkoholikiem jest się przez całe życie.
Niegdyś za oksymoron uznano by wirtualną rzeczywistość. Dziś taki związek wyrazowy już nikogo nie dziwi, wszak tworzenie równoległych światów wirtualnych opartych o algorytmy to już nie jest żadne science fiction. Często mówi się o historii najnowszej albo historii współczesnej. Oba te wyrażenia można by uznać za wewnętrznie sprzeczne, gdyby nie powszechne użycie w kontekście zdarzeń z niedalekiej przeszłości (XX i XXI wieku). Powszechnie używanym związkiem wyrazowym jest również „gorzkie szczęście” w odniesieniu do sytuacji, która powinna dawać szczęście, a jednak niesie ze sobą także pewną dawkę cierpienia.
Wszystkie te przykłady pokazują, że posłużenie się oksymoronem ubarwia przekaz. Oczywiście trzeba go używać umiejętnie, by ubogacał wypowiedź czy treść przekazu pisemnego.
Umiejętność interpretacji treści – kluczowe znaczenie dla rozwoju indywidualnego.
Niewątpliwie oksymoron nie jest łatwym środkiem wyrazu dla odbiorcy. W przypadku nagromadzenia epitetów sprzecznych, rozumienie treści bywa utrudnione. Jednak przecież w poezji o to chodzi, by pozostawiała pole do interpretacji. Ma to kluczowe znaczenie dla rozwoju indywidualnego, bo budzi kreatywność. „Biały węgiel” czy „czarny śnieg” to jedne z popularnych związków wyrazowych o wewnętrznie sprzecznym znaczeniu. Pierwszy z nich nie jest już oksymoronem, wszak biały węgiel funkcjonuje jako środek kosmetyczny, który z tradycyjnym węglem nie ma wiele wspólnego, bo jest jego alotropową odmianą. Z kolei czarny śnieg również nie jest już abstrakcją, gdyż w Kazachstanie odnotowano opady czarnego puchu już kilka lat temu, co spowodowane jest wysokim zanieczyszczeniem powietrza i działalnością hut metali w tamtym regionie. Zatem czasem może nam się wydawać, że pojęcie jest sprzeczne i jest typowym oksymoronem, jednak jego znaczenie okazuje się przedstawiać rzeczywisty stan.
Są jednak takie oksymorony, które ciągle zaskakują odbiorcę. Chętnie posługują się nimi nie tylko dziennikarze, poeci, ale również specjaliści od marketingu, wszak ciekawe hasło reklamowe jest na wagę złota. Jeśli chodzi o literaturę, to są takie oksymorony, które bywają charakterystyczne dla danego gatunku. W horrorach czy w kryminałach można przeczytać o mrocznym świetle, co ma wprowadzić czytelnika w świat przedstawiony i wywołać w nim lęk, a czasem dreszcz emocji. Oksymoron, podobnie jak personifikacja rzeczy czy uczuć, doskonale oddaje charakter literatury grozy. Wszak mroczne światło może występować obok ciemnej mgły, a także bladego strachu. Kiedy i jak warto sięgać po wyrażenia wewnętrznie sprzeczne nadające nowy sens zdaniom?
Zestawienie pojęć o przeciwstawnym znaczeniu może dodać kolorytu każdej wypowiedzi. Bez oksymoronów język polski byłby znacznie uboższy. Zaskakiwanie odbiorcy to jedna z zasad przekazu w wielu sytuacjach. Ma to spore znaczenie chociażby w przemowach, kiedy potrzebne są zarówno anegdotki, jak i środki stylistyczne ubogacające treść. Takie środki stylistyczne dobrze prezentują się często w recenzjach, a także felietonach, zwłaszcza że zawsze można odnieść je do szerszego kontekstu, co zaprezentowaliśmy w naszym rozważaniu. Oczywiście oksymoronów nie należy nadużywać, aby przekazywane treści nie stały się przerysowane lub zbyt metaforyczne. Właściwie tym środkiem stylistycznym w dużej ilości mogą operować jedynie poeci, dla których ramy tworzenia są najbardziej otwarte. Jeśli chcesz ubogacić treść w oksymorony, to najlepiej, jeśli wymyślisz je samodzielnie, choć możesz skorzystać z tych często używanych. Nie istnieje tu żaden słownik czy opracowanie, więc musisz polegać na własnym oczytaniu, wiedzy i intuicji.
Dodaj komentarz jako pierwszy!