Opis Krajobrazu

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Opis Krajobrazu, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Opisu krajobrazu uczyłam się dawno temu, jeszcze będąc w szkole podstawowej. Musiałam patrząc przez okno opisać wszystko to, co tam widziałam. Nie było to proste, ponieważ mój opis musiał składać się z trzech części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia.
We wstępie musimy pamiętać o napisaniu gdzie znajduje się wybrany przez nas krajobraz. Na przykład może to być widok z naszego okna bądź ten, który pamiętamy z wakacji spędzonych na wsi u babci. Powinniśmy również zaznaczyć, jaka była wtedy pora roku, pora dnia albo czy padał deszcz czy świeciło słońce. Natomiast jeśli chcielibyśmy opisać krajobraz na przykład z widokówki czy ze zdjęcia w gazecie, to zawsze musimy podać jego tytuł i autora.
Przechodząc do rozwinięcia, najlepiej wyobrazić sobie, że opisujemy wybrany przez nas krajobraz osobie, która nigdy wcześniej go nie widziała. Pomoże to nam w tym, abyśmy przy opisie zwrócili uwagę na najmniejsze szczegóły, które się tam znajdują. Wtedy nasz opis będzie bardziej bogaty oraz wzbudzający ciekawość odbiorcy. Najpierw powinniśmy opisać to, co znajduje się na pierwszym planie, to znaczy na przykład: jezioro czy dom. Zawsze powinniśmy opisywać wszystko od prawej do lewej strony, ponieważ każdy człowiek spogląda na wszystko podświadomie od prawej do lewej strony.
Następnie przechodzimy do opisu wszystkiego, co znajduje się na drugim planie na przykład: góry, przebiegający pies, kamienie. Opisując nasz krajobraz należy używać wielu przymiotników w celu pobudzenia wyobraźni u naszego odbiorcy. Możemy to uzyskać opisując kolor czy wielkość, na przykład: pole usłane pięknymi, czerwonymi makami. Starajmy się także używać takich określeń, aby nasz słuchacz mógł poczuć coś lub usłyszeć z naszego opisu, na przykład: krople deszczu spływały po zielonych liściach, fale na morzu uderzają o łódkę. Dokonując opisu musimy również pamiętać, aby zaznaczyć, jaka panuje pogoda i gdzie się znajdują wszystkie elementy na przykład drzewo czy zwierzę. Taki efekt możemy osiągnąć używając przyimków i wyrażeń przyimkowych, na przykład: z prawej strony, z lewej strony, w głębi, na drugim planie, na pierwszym planie, po lewej stronie, po prawej stronie, z tyłu, z przodu, przed, pod, między, za, obok, na niebie. Przykładem może być: Po prawej stronie jeziora, na drewnianym mostku siedział starszy mężczyzna, który łowił ryby; Na niebie wolno przesuwały się białe, kłębiaste chmury, zza których przebijały się jasne promienie słońca.
Po wyczerpującym opisie możemy przejść do zakończenia, w którym powinni

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.