Pisownia Nie Z Przymiotnikami

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Pisownia Nie Z Przymiotnikami, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Pisownia „nie” z przymiotnikamiPisownia partykuły „nie” często nastręcza nam wielu problemów. Pewnie nie raz każdy z nas popełnił błąd, posługując się tą partykułą. Bardzo ważne więc jest, aby przyswoić sobie kilka zasad, które pozwolą uniknąć popełnienia podobnych błędów w przyszłości. Poniżej znajdziecie wszystko, czego potrzebujecie, aby dowiedzieć się, kiedy „nie” piszemy łącznie z przymiotnikami, a kiedy – rozdzielnie.  Najpierw przypomnimy sobie, czym jest przymiotnik, jakie ma zastosowanie i na jakie pytania odpowiada, ponieważ bez tego nie będziemy w stanie omówić jego pisowni z „nie”. Życzę miłej i owocnej nauki.Przymiotnik – co to jest?
Przymiotnik jest samodzielną, odmienną częścią mowy, która określa właściwości i cechy rzeczowników (np. ciekawy film, młoda dziewczyna, piękna piosenka, wysokie drzewo, dorodna dynia), kształt i barwę (np. czerwona peleryna, niebieskie spodnie, biała ściana, czarna gitara) oraz materiał, z którego wykonano dany przedmiot (np. drewniany stół, bambusowa podkładka pod kubek, porcelanowa laleczka, plastikowa zabawka). Przymiotnik określa cechy nie tylko przedmiotów, budynków czy innych obiektów, ale również ludzi, zwierząt, roślin, stanów, zjawisk. Przymiotnik odmienia się przez przypadki, liczby i rodzaje. Co więcej, ulega on stopniowaniu (stopień równy, wyższy i najwyższy). Przymiotnik odpowiada na pytania: Jaki? Jaka? Jakie? Czy? Czyja? czyje? Który? Która? Które? Niedawno językoznawcy stwierdzili, że przymiotnikiem będzie nie tylko wyraz odpowiadający na powyższe pytania, lecz także wyraz pełniący w języku polskim podobną funkcję.Kiedy z przymiotnikami „nie” piszemy łącznie, a kiedy rozłącznie?
W szkole uczy się nas, że „nie” z przymiotnikami piszemy łącznie, a z czasownikami – osobno. Sprawa nie wygląda jednak aż tak prosto i nieskomplikowanie, bowiem w języku polskim przewidziano kilka przypadków, w których cząstki „nie” nie zapisuje się łącznie z przymiotnikami.I) Kiedy „nie” z przymiotnikiem piszemy rozdzielnie?a) Przymiotniki w stopniu wyższym i najwyższym zapisujemy rozdzielnie z cząstką „nie”, np. nie najpiękniejszy, nie mądrzejszy, nie najgłup

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.