Przecinek przed ale
Przecinek przed ale
Przymiotniki często sprawiają nam problemy. W takim wypadku niestety musimy nauczyć się kilku regułek, łatwiejszych i trudniejszych. Ja postaram się wytłumaczyć wszystko w jak najbardziej zrozumiały sposób, opierając się również na przykładach. W takim razie, czy przed „ale” stawiamy przeciek? Odpowiedź brzmi: i tak i nie.
Wyraz „ale” może pełnić wiele funkcji, W zdaniu może być spójnikiem, pojawić się w roli partykuły, wykrzyknika a nawet rzeczownika. Zazwyczaj przed wyrazem „ale” stawiamy przecinek, lecz jest kilka zasad, które mówią nam, że w niektórych sytuacjach przecinek powinniśmy pominąć.
Wyraz „ale” może być spójnikiem
Kiedy „ale” pełni rolę spójnika, to znaczy jest słowem, które wyraża przeciwieństwo, odmienne treści zdań lub ich części, łączy ze sobą równorzędne części zdania. Pamiętajmy o postawieniu tutaj przecinka.
Przykłady:
1. Ania odrobiła lekcje, ale niestarannie.
2. Monika odżywia się, ale niezdrowo.
„Ale” jako spójnik może również łączyć zdania składowe w zdaniu współrzędnie złożonym. Stawiamy tutaj przecinek.
Przykłady:
1. Ania poszła poćwiczyć jogę, ale nie było to zbyt ciekawe.
2. Monika zarabia niewiele, ale oszczędza na nowy telewizor.
„Ale” może być również partykułą
Kiedy „ale” pełni rolę partykuły jest wyrazem wzmacniającym. Wówczas pełniąc taką funkcję „ale” wyraża emocjonalny stosunek mówiącego do treści zdania. Może być to podziw, znużenie, zagubienie, niezrozumienie. Przecinek stawiamy, jeśli „ale” znajduje się w środku zdania.
Przykłady:
1. Ale heca!
2. Spójrz, ale ładna dziewczyna!
„Ale” może być również wykrzyknikiem
Kiedy wyraz „ale” występuje w postaci wykrzyknika wyraża gwałtowne zaprzeczenie. W takim przypadku nie stawiamy przecinka, ponieważ „ale” znajduje się na początku zdania.
Przykłady:
1. Ale! To jest moje!
Czasami „ale” może być celowo powtórzone, aby zapowiedzieć to, co zostanie powiedziane, co właśnie sobie mówiący przypomniał. W takim przypadku stawiamy przecinek przed drugim „ale”.
Przykłady”
1. Ale, ale czy ona tak naprawdę powiedział?
„Ale” może przybrać postać rzeczownika
„Ale” w postaci rzeczownika nieodmiennego stanowi wyraz, oznaczający zastrzeżenie, czyjąś wadę, słaba stronę. W takim przypadku nie stawiamy przecinka.
Przykład:
1. On zawsze ma jakieś ale.
2. Myślę, ze to dobry pomysł, jest tylko jedno ale.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!