Przecinek przed czy
Człowiek w życiu musi radzić sobie z wieloma problemami, wśród nich są także problemy natury interpunkcyjnej a najczęściej dotyczy to stawiania przecinków. Prawdziwą zmorą jest zastanawianie się, czy tu przecinek czy tam, czy za dużo, czy za mało (swoją drogą już tu użyłem jednej z reguł jego stawiania, ale o tym w dalszej części tekstu). Przechodzimy więc powoli do sedna.
Najpierw musimy w ogóle ustalić czym jest „czy” i w jaki sposób należy tego słowa używać, a używać go będziemy w dwóch przypadkach i to one będą definiowały zasady:
– partykuła służąca jako wprowadzenie do zdania podrzędnego,
jest to forma stosowana dużo częściej gdyż tak naprawdę coraz częściej my Polacy stosujemy rozbijanie jednej dłuższej wypowiedzi na kilka pomniejszych zdań podrzędnych, i tutaj właśnie jeżeli będziemy to odcinać słowem „czy” jako partykułą, to za każdym razem będziemy stawiać przecinek np.:
1. Coraz bardziej się zastanawiam, czy nie rzucić tej pracy w cholerę.
2. Ciężko mi się zdecydować, czy wybrać Xboxa Series S, czy Series X. (Tutaj użyliśmy jeszcze innej reguły, ale o niej na końcu tekstu.)
3. Moja mama bardzo mnie wkurzyła, czy ona naprawdę musi ciągle dolewać oliwy do ognia?
Widzicie regułę, prawda? Teoretycznie możemy także stawiać kropki i robić z drugiego członu drugie zdanie, ale właśnie tu z pomocą przychodzi nam używanie „czy” jako partykuły.
– spójnik, który będzie łączyć zdania współrzędne,
Jeżeli będziemy używać czy jako spójnika, to będzie działać dokładnie tak samo jak „i”, „czy” albo „a” więc przecinka stawiać nie będziemy.
1. Wolisz sernik czy szarlotkę?
2. To co tutaj stoi to lubczyk czy pietruszka?
3. Barwy bardziej stonowane czy ostre?
Przeważnie brak przecinka będzie w zdaniach pytających, ponieważ stawiamy coś przeciw czemuś, jednocześnie łącząc te wątki. Więc przecinka w takim wypadku postawić nie możemy.
Przecinek będzie stawiany jeszcze w jednym wypadku. Kiedy w trakcie zdania będzie pojawiać się wymienianie czy wyliczanie.
1. Idziemy dzisiaj na komedię, horror, czy jakiś film przygodowy.
2. Zgadnij który byłem dzisiaj. Drugi, czy piąty, czy ósmy?
Za każdym razem, kiedy będziemy tworzyć zdanie, gdzie pojawia się element wyliczanki, to używając części „czy” będziemy stawiać przecinek niezależnie od sytuacji.
Myślę, że dosyć prosto i obrazowo przedstawiłem główne zasady rozwiązania przecinka przy jednym z określeń. To oczywiście kropla w morzu problemów interpunkcji związanych z przecinkami. Ale myślę, że chociaż z „czy” już mamy sprawę załatwioną.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!