🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Przecinek przed dopóki

Przecinek przed dopóki
Przecinki są jednym z najczęściej stosowanych znaków interpunkcyjnych we współczesnym języku polskim. Umożliwiają nam oddzielanie konkretnych partii zdania czy wprowadzenie wtrącenia. Przecinek jest bardzo ważnym znakiem interpunkcyjnym, którego stosujemy prawie tak często jak kropkę. Z tego powodu należy dobrze przyswoić sobie zasady, aby wiedzieć, kiedy przecinek zastosować, a kiedy go opuścić. Teraz zadajmy sobie pytanie: Czy przed wyrazem „dopóki” zawsze stawiamy przecinek? Odpowiedź znajduje się poniżej.
Dopóki jest wyrazem, który w zdaniu pełni funkcję spójnika. Ma za zadanie wprowadzać zdania składowe w zdania złożone. Wyraz „dopóki” wyraża czasową relację zdarzenia bądź przyzwolenie na dokonanie czegoś pod jakimś warunkiem.
Przed wyrazem „dopóki” należy postawić przecinek.
Przykłady:
– Nie pójdziesz do kina, dopóki nie odrobisz lekcji.- Na zawodach sportowych Monika biegła, dopóki nie opadła z sił.
– Antek nie może iść na basen, dopóki nie wyzdrowieje.
– Bartek postanowił nauczyć się grać na gitarze, dopóki były jeszcze wakacje.
Kiedy wyraz „dopóki” występuje w zdaniu złożonym na samym początku, to przecinek stawiamy dopiero po wprowadzonym przez ten spójnik zdaniu składowym.
Przykłady:
– Dopóki nie skończą się wakacje, zamierzam codziennie biegać po parku.
– Dopóki uczę się w szkole, nie mogę nigdzie pracować, ponieważ nie mam czasu.
– Dopóki dostaję dobre oceny, rodzice pozwalają mi robić co chcę.
– Dopóki nie poprawię ocen z języka angielskiego, muszę chodzić na cotygodniowe korepetycje.Kiedy wyraz „dopóki” wprowadza wtrącenie oraz znajduje się w środku zdania złożonego, należy rozdzielić wprowadzone przez „dopóki” wtrącenie dwoma przecinkami.
Przykłady:
– Tak długo, dopóki mam dobre oceny, rodzice nie są na mnie źli.Wyraz „dopóki” może występować również jako składnik połączeń: dopóty… dopóki… , dopóki… dopóty… , dopóki… póki… Między tymi członami stawiamy przecinek.
Przykłady:
– Dopóki są wakacje, dopóty będę uczył się grać na gitarze.
– Dopóty nie chodziłem do szkoły, dopóki nie wyzdrowiałem.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!