Baner-og-lny-306x810-1-min

Przecinek przed „jak i”

Połączenie wyrazowe „jak i” w polskim języku pełni funkcję spójnika, czyli jak sama nazwa mówi, spaja ze sobą zdania czy też dwie odrębne jego części w jedno wspólne.
Przyjęło się, by przed użyciem spójnika „jak i” używać jednak przecinków. Mimo że to jest traktowane jako spójnik, a przed nim zazwyczaj nie stawiamy przecinka, to dla poprawności pisowni gramatycznej jest wymagane, aby taki znak interpunkcji w zdaniu się pojawił. Kluczem, jak wielu osobom się błędnie wydaje, wcale nie jest powiązanie tego z „i”, a właśnie ze słowem „jak”. Ono w zdaniu odgrywa rolę taką, że zazwyczaj będziemy do zapisu niego używać uprzednio przecinka.
Przykłady zdań z połączeniem wyrazowym „jak i”:Dzisiaj w naszym sklepie była fantastyczna przecena  zarówno mięs, jak i wysokiej klasy nabiału, w tym mleka czy śmietany. Ja już skorzystałem, wam też bardzo polecam.

Wezwała mnie do szkoły dyrektorka, bo znowu była bójka. Niestety była to bójka zarówno jednej z najgorszych uczennic w tej szkole, jak i naszej córki, bo ta gówniara sprowokowała naszą małą i ta nie wytrzymała, więc zaczęły s

Baner-og-lny-306x810-1-min

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!