Przecinek przed niż
Przecinek przed niż
Przecinek jest jednym z najczęściej używanych znaków interpunkcyjnych w języku polskim. Umożliwia wyodrębnianie mniejszych części w zdaniu. Zawsze sprawia nam wiele problemów. Więc, czy przed niż stawiamy przecinek?
Wyraz niż zawsze w zdaniu pełni funkcję spójnika. Wskazuje on wówczas na różnicę w stopniu nasilenia porównywanych ze sobą stanów, czynności lub cech. Musimy pamiętać, że sam wyraz niż nie ma wpływu na to, czy przecinek zostanie postawiony lub nie. Możemy wtedy mówić, że o przecinku przed niż decyduje zawsze budowa zdania. W zdaniach pojedynczych przecinka przed niż nigdy nie stawiamy.
Przykłady:
1. Lepiej być mądrym niż głupim.
2. Lepiej wróbel w garści niż gołąb na dachu.
Natomiast przecinek przed niż stawiamy zawsze w zdaniach złożonych porównawczych. Często popełniamy błędy uzależniając interpunkcję od obecności w zdaniu różnych spójników, natomiast o interpunkcji w głównej mierze decydują względy składniowe zdania. Przecinek przed niż stawiamy wtedy, kiedy spójnik wprowadza zdanie podrzędne, które zawsze oddzielamy przecinkiem. To znaczy, że przecinek stawiamy wtedy, gdy po wyrazie niż pojawi się czasownik w formie osobowej (orzeczenie).
Przykłady:
1. Jest lepiej, niż myślałem.
2. Mój nowy komputer był droższy, niż się spodziewałam.
Postawimy również przecinek wtedy, gdy spójnik wprowadza równoważnik zdania. Oznacza to, iż wprowadzony człon porównawczy musi zawierać bezokolicznik.
Przykłady:
1. Lepiej czasem milczeć, niż kogoś zranić.
2. Przyjemniej jest odpoczywać, niż pracować.
Musimy pamiętać, że nie stawiamy przecinka przed niż wtedy, kiedy spójnik występuje przed członem porównawczym w zdaniu pojedynczym, np. Moja babcia śpiewa lepiej niż ty.
Reasumując, przedstawione przeze mnie zasady możemy przedstawić w bardzo krótki sposób. Kiedy chcemy wiedzieć, czy musimy postawić przecinek przed niż, wystarczy sprawdzić, czy w kolejnym zdaniu po niż znajduje się czasownik. Jeśli tak, to przed niż stawiamy przecinek, jeśli nie – nie stosujemy przecinka.
Powinniśmy sobie również zapamiętać, iż wyżej wymienione zasady dotyczą również synonimów słowa niż takich jak: aniżeli i niźli.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!