Przecinek przed tylko że
Przecinek przed tylko że
Przecinek jest jednym ze znaków interpunkcyjnych. Poza nim są nimi również: kropka, wielokropek, dwukropek, myślnik (pauza), nawias, cudzysłów, wykrzyknienie, średnik, pytajnik. Stosujemy je wszystkie według zasad zawartych w słowniku ortograficznych. Złe zastosowanie, umieszczenie czy zapominanie o postawieniu przecinka jest błędem interpunkcyjnym. Jeśli nie chcemy go popełnić należy często korzystać ze słownika ortograficznego bądź nauczyć się kilkunastu podstawowych regułek dotyczących stosowania przecinka. Zasady umieszczania przecinka przed wyrażeniem „tylko że” znajdują się poniżej.
Połączenie wyrazowe „tylko że” występując w zdaniu pełni funkcję spójnika. Stosujemy to wyrażenie, aby połączyć ze sobą zdania współrzędne. Dzięki wyrażeniu „tylko że” połączone ze sobą zdania dopełniają się, to znaczy jedno zdanie uzupełni treść drugiego. Po zastosowaniu „tylko że” w zdaniu dodajemy również pewne zastrzeżenie co do treści zdania poprzedniego.
Przecinek przed połączeniem wyrazowym „tylko że” powinien pojawić się obowiązkowo za każdym razem. Powinien on pojawić się przed całym wyrażeniem w następujący sposób: … , tylko że… lecz nie w taki sposób: … tylko, że… , ponieważ drugi zapis jest niepoprawny. Jedyne poprawne postawienie przecinka to umieszczenie go przed całym wyrażeniem „tylko że” a nie w jego trakcie.
Przykłady:
1. Pędziłam ile sił w nogach, aby zdążyć do szkoły, tylko że najwidoczniej nie biegłam wystarczająco szybko, ponieważ spóźniłam się na pierwsze zajęcia.
2. Mama upiekła po raz pierwszy ciasto orzechowe, tylko że nie smakowało ono najlepiej.
3. Ciocia Kasia otrzymała od męża drugi naszyjnik z pereł, tylko że nie był on wcale taki ładny jak być powinien.
4. Tata cieszył się, że kupił nowy wąż ogrodowy, tylko że stracił dobry humor, kiedy zobaczył, iż po tygodniu mógłby go kupić za połowę pierwotnej ceny.
5. Marysia bardzo cieszyła się na wieść, że kurier przyniesie jej długo oczekiwaną paczkę, tylko że otrzymała ją uszkodzoną i musiała jej zawartość oddać do reklamacji.
6. Wydaje mi się, że nic głupiego wczoraj wieczorem nie zrobiłam, tylko że nieco za dużo wypiłam alkoholu i teraz nie pamiętam wszystkiego.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!