Przecinek przed więc
Przecinek przed więc
Przecinki są zmorą dla zarówno najmłodszych uczniów jak i tych nieco starszych. Jeśli nie poznamy kilku ważnych regułek, nigdy nie nauczymy się poprawnie korzystać z przecinków, które są bardzo przydatne w pisaniu i odczytywaniu prac. Przecinki bowiem umożliwiają budowanie bardziej rozbudowanych zdań. Teraz postawmy sobie pytanie: Kiedy przed „więc” stawiamy przecinek?
Wyraz „więc” w zdaniu może pełnić dwie funkcje: może być spójnikiem bądź partykułą. Najczęściej przed „wiec” stawiamy przecinek, ale przewidziane zostały również możliwości opuszczenia przecinka. Z tego powodu, jeśli nie chcemy popełnić błędu, należy nauczyć się kilku regułek, aby znając już poprawne stosowanie i zasady wiedzieć, kiedy przecinek postawić, a kiedy nie.
Zasady, czyli kiedy stawiamy przecinek przed „więc” a kiedy nie?
„Więc” może być spójnikiem rozpoznającym wyliczenie. Pojawia się wówczas najczęściej w połączeniu z „a” tworząc „a więc”. W takiej formie zapowiada wyliczenie, znajdujące się w środku wyrazu. W tym wypadku stawiamy przed „więc” obowiązkowy przecinek.
Przykłady:
1. Chciałam kupić nowe ubrania, a więc bluzę, spodnie, skarpetki i koszulki.
2. Było tak jak się spodziewałam, a więc nie udało mi się poprawić oceny ze sprawdzianu i spóźniłam się na zajęcia.
3. Spotykam się w kinie z przyjaciółką o dziewiętnastej, a więc za dwie godziny.
„Więc” może pełnić funkcję spójnika, który wprowadza zdanie współrzędne wynikowe. „Więc” wskazuje wówczas to, iż treść jednego ze zdań wynika z treści innego zdania. Tutaj również stawiamy przecinek przed „więc”.
Przykłady:
1. On jest niemiły, więc nie ma przyjaciół.
2. Bartek jest bardzo szybki, więc bierze udział w zawodach sportowych.
3. Dzisiaj padał deszcz, więc odwołano naszą wycieczkę do zoo.
Wyraz „więc” w języku potocznym może być również partykułą. Zapowiada wówczas wypowiedź. Czasami służy do podtrzymania kontaktu z odbiorcą. Możemy stosować wyraz ten jako wstęp do mówienia. W takim wypadku nie stawiamy przecinka.
Przykłady:
1. No wiec słucham.
2. A więc to nie twoja wina.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!