Przyimki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Przyimki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Witam Was drodzy użytkownicy. Chciałabym dzisiaj przedstawić Wam jedną z nieodmiennych części mowy, jaką są przyimki. Sam przyimek jest zawsze niesamodzielną częścią mowy, czyli nie możemy podać jego formy gramatycznej. Tak naprawdę dopiero w połączeniu z innymi wyrazami, czyli częściami mowy tworzy nam tak zwaną całość znaczeniową. Przyimki najczęściej łączą się z rzeczownikami, przymiotnikami i liczebnikami tworząc w ten sposób wyrażenie przyimkowe. Przyimek zawsze ma wpływ na końcówkę wyrazu z którym łączy się w wyrażenie przyimkowe. Postaram się w dalszej części mojej pracy przedstawić Wam to na przykładach.
Przyimki dzielą się na dwie grupy: proste i złożone.
Proste: w, o , z, za, u, do, nad, na, dla, bez, przy, od, ku, mimo, śród, przed, po, pod, przez, między.
Złożone: obok, około, oprócz, spod, spoza, zza, znad, ponad, poprzez, pośród, pomiędzy, wbrew, pomimo.
Spróbujmy teraz podać trochę przykładów wyrażeń przyimkowych, czyli połączenia przyimków prostych z różnymi częściami mowy:
Przyimek ,,W” połączony z rzeczownikiem na przykład: w domu, w parku, w sklepie, w pudełku, w poczekalni.
Przyimek ,,o” połączony z rzeczownikiem na przykład: o lesie, o kocie, o akwarium, o koleżance, o koszykówce.
Przyimek ,, z” połączony z rzeczownikiem na przykład: z dziadziusiem, z powrotem, z powodu, z kocem, z poduszką.
Przyimek ,,za” połączony z rzeczownikiem na przykład: za stołem, za domem, za biurkiem, za działką, za samochodem.
Przyimek ,,u” połączony z rzeczownikiem na przykład: u Magdaleny, u brata, u rodziców, u wolontariuszy, u kolegów.
Przyimek ,,do” połączony z rzeczownikiem na przykład: do sklepu, do Patrycji, do schroniska, do dyrekcji, do łóżka.
Przyimek ,,nad” połączony z rzeczownikiem na przykład: nad morzem, nad domem, nad nami, nad trawą, nad dachem.
Przyimek ,,na” połączony z rzeczownikiem na przykład: na wzgórzu, na stole, na olimpiadzie, na krześle, na karuzeli.
Przyimek ,,dla” połączony z rzeczownikiem na przykład: dla mamy, dla dziadziusia, dla nauczyciela, dla koleżanki, dla chomika.
Przyimek ,,bez” połączony z rzeczownikiem na przykład: bez poduszki, bez spodni, bez choinki, bez kapelusza, bez prądu.
Przyimek ,,przy” połączony z rzeczownikiem na przykład: przy drodze, przy mamie, przy sklepie, przy Karolinie, przy kartonie.
Przyimek ,, od” połączony z rzeczownikiem na przykład: od babci, od matematyki, od nauczyciela, od Bartka, od rodziców.
Przyimek ,, ku” połączony z rzeczownikiem na przykład: ku zdziwieniu, ku przestrodze, ku podróży, ku jezioru, ku domowi.
Przyimek ,,mimo” połączony z rzeczownikiem na przykład: mimo woli, mimo chodem, mimo stresu, mimo krzyku, mimo hałasu.
Przyimek ,, przed” połączony z rzeczownikiem na przykład: przed domem, przed sklepem, przed samochodem, przed urodzinami, przed drzwiami,
Przyimek ,, po” połączony z rzeczownikiem na przykład: po sklepie, po podróży, po książce, po lekcjach, po łóżku.
Przyimek ,, pod” połączony z rzeczownikiem na przykład: pod szafą, pod łóżkiem, pod zlewozmywakiem, pod ziemią, pod kaloryferem.
Przyimek ,,przez” połączony z rzeczownikiem na przykład: przez roztargnienie, przez miłość, przez braci, przez telefon, przez komputer.
Przyimek ,,między” połączony z rzeczownikiem na przykład: między pudełkami, między wyrazami, między szafkami, między książkami, między kolegami.
Omówiłam Wam już przyimki proste, więc czas na połączenie przyimków złożonych z rzeczownikami. Postaram się Wam wypisać ich przykłady:
Przyimek ,, obok” połączony z rzeczownikiem na przykład: obok domu, obok szafy, obok sklepu, obok działki, obok dachu.
Przyimek ,,około” połączony z rzeczownikiem na przykład: około północy, około południa, około minuty, około godziny, około sekundy.
Przyimek ,,oprócz” połączony z rzeczownikiem na przykład: oprócz książek, oprócz zeszytów, oprócz piórnika, oprócz ubrań, oprócz skarpetek.
Przyimek ,,spod” połączony z rzeczownikiem na przykład: spod łóżka, spod biurka, spod krzesła, spod szafy, spod stołu.
Przyimek ,,zza” połączony z rzeczownikiem na przykład: zza domu, zza szafy, zza kredensu, zza drzewa, zza biurka.
Przyimek ,, znad” połączony z rzeczownikiem na przykład: znad trawy, znad szafki, znad biurka, znad sklepu, znad dachu.
Przyimek ,,ponad” połączony z rzeczownikiem na przykład: ponad górami, ponad dachem, ponad sklepem, ponad budą, ponad szczytami.
Przyimek ,,poprzez” połączony z rzeczownikiem na przykład: poprzez góry, poprzez miasta, poprzez drogi, poprzez niechęć, poprzez uwagę.
Przyimek ,,pośród” połączony z rzeczownikiem na przykład: pośród drzewami, pośród jeziorami, pośród łąkami, pośród górami, pośród pagórkami.
Przyimek ,,pomiędzy” połączony z rzeczownikiem na przykład: pomiędzy domem, a drzewem; pomiędzy dachem, a kominem; pomiędzy chmurami; pomiędzy oborą, a stodołą; pomiędzy kwiatami w ogrodzie.
Przyimek ,,wbrew” połączony z rzeczownikiem na przykład: wbrew nastrojom, wbrew pogodzie, wbrew złemu samopoczuciu, wbrew dobremu słowu, wbrew Marzenie.
Przyimek ,,pomimo” połączony z rzeczownikiem na przykład: pomimo frustracji, pomimo deszczu, pomimo złej pogody, pomimo strachu, pomimo agresji.
Przyimki połączone z rzeczownikami piszemy rozdzielnie. Przyimek pomaga nam określić formę przypadkową rzeczownika. Może być on wyrażony w następujących przypadkach: Dopełniaczem, Biernikiem, Miejscownikiem i Narzędnikiem. Podam Wam teraz po jednym przykładzie takiego połączenia:
– Dopełniaczem: Pójdę do domu.
– Biernikiem: Pójdę na spacer.
– Miejscownikiem: Jestem na dworze.
– Narzędnikiem: Jestem nad morzem.
Omówiłam Wam już połączenie przyimków z rzeczownikami. Przyimek sam w sobie w zdaniu o niczym nas nie informuje, ale w połączeniu z rzeczownikiem nadaje mu sens i wpływa na końcówkę wyrazu, do którego się odnosi.
Przedstawię Wam teraz połączenie przyimków z przymiotnikami. Takie połączenie również nazywa się wyrażeniem przyimkowy. Podzielę Wam znowu przyimki na proste i złożone, aby łatwiej było Wam zapamiętać do jakiego rodzaju należą.
Przyimki proste:
Przyimek ,, w „ połączony z przymiotnikiem na przykład: w ładnej, w brudnej, w podziurawionej, w pękniętej, w ogolonej.
Przyimek ,,o” połączony z przymiotnikiem na przykład: o ładnej, o zdolnej, o inteligentnej, o ciemnozielonej, o pękniętej.
Przyimek ,, z” połączony z przymiotnikiem na przykład: z czerwoną, z amarantową, z granatową, z fioletową, z czarną.
Przyimek ,,za” połączony z przymiotnikiem na przykład: za granatową, za przystojnym, za zieloną, za uprzejmą, za prostą.
Przyimek ,,u” połączony z przymiotnikiem na przykład: u inteligentnej, u zdolnej, u beznadziejnego, u granatowego, u przystojnego.
Przyimek ,,do” połączony z przymiotnikiem na przykład: do przystojnego, do frasobliwego, do przyjacielskiej, do granatowej, do ceglanej.
Przyimek ,,nad” połączony z przymiotnikiem na przykład: nad bujną, nad zadaszoną, nad pustą, nad żółtą, nad szarą.
Przyimek ,,na” połączony z przymiotnikiem na przykład: na zielonej, na pełnej, na zabrudzonej, na blaszanej, na metalowej.
Przyimek ,,dla” połączony z przymiotnikiem na przykład: dla inteligentnej, dla ciemnoczerwonej, dla ugotowanej, dla zadaszonej, dla zdolnego.
Przyimek ,,bez” połączony z przymiotnikiem na przykład: bez upieczonej, bez nieotwartej, bez niedogotowanej, bez ciemnozielonej, bez napisanej.
Przyimek ,,przy” połączony z przymiotnikiem na przykład: przy równej, przy fioletowej, przy granatowej, przy ostudzonym, przy wielorakim.
Przyimek ,,od” połączony z przymiotnikiem na przykład: od inteligentnej, od znakomitego, od złotej,

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.