Rymy w języku polskim

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Rymy w języku polskim, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Rymy w języku polskim
Czym są rymy w języku polskim?
Rymy to identyczny lub podobny układ brzmieniowy, który występuje najczęściej na końcu wersów w utworach poetyckich. Z pewnością nie raz zetknęliście się z rymami, chociażby na lekcji języka polskiego. Aby słowa się rymowały muszą mieć identycznie lub podobnie brzmiące końcówki np. kot – płot, mama – tama, strach – brach. Należy pamiętać, że przy rymowaniu się wyrazów bardzo ważne jest akcentowanie. Im dalej w słowie położony jest akcent, tym więcej potrzebujemy głosek, brzmiących podobnie do naszego wyrazu. Skoro omówiliśmy już tak ważną zależność możemy przejść do podziału na rymy.
Podział wymów ze względu na akcent
Możemy wyróżnić trzy rodzaje rymów ze względu na akcent:
– Oksytoniczne – są to rymy męskie, w których akcent stawiamy na ostatnią sylabę. Zgodność dotyczy tylko ostatniej sylaby bądź jej połowy. (brach – strach)
– Paroksytoniczne – są to rymy żeńskie, w których akcent pada na przedostatnią sylabę. Zgodność dotyczy brzmienia samogłosek dwóch ostatnich sylab. (woda – uroda)
– Proparoksytoniczne – są to rymy daktyliczne, w których akcent pada na trzecią sylabę od końca wyrazu. Rym ten bardzo rzadko występuje w języku polskim. (np. śpiewaliśmy – tańczyliśmy)
Omówimy teraz stopień dokładności i przestrzeń rymową
Ze względu na zakres współdźwięczności oraz podobieństwa między głoskami rymowanych wyrazów możemy wyróżnić cztery rodzaje rymów:
– Rymy bogate – charakteryzują się one dużym nagromadzeniem współbrzmień, np. mama – tama
– Rymy ubogie – są to najczęściej rymy męskie. Nie mają one zbyt wielu współbrzmień, z reguły ograniczają się do jednej samogłoski.
– Rymy dokładne – nazywamy je inaczej pełnymi. Odpowiadające s

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.