Średnik – opis, zasady użycia

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Średnik – opis, zasady użycia, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Średnik – opis, zasady użycia

Średnik jest jednym z dziesięciu znaków interpunkcyjnych, które występują w języku polskim. Są nimi: kropka, przecinek, dwukropek, wielokropek, nawias, cudzysłów, myślnik (czyli pauza), pytajnik, wykrzyknienie i właśnie średnik.

Czym jest średnik?

Średnik jest znakiem interpunkcyjnym, który oddziela zdania składowe w zdaniach złożonych, bardzo rzadko oddziela również od siebie składniki zdania pojedynczego. Średnik jako znak interpunkcyjny jest słabszy niż kropka, ponieważ oddziela tylko człony równe pod względem logiczno–składniowym, a kropka oddziela także człony nierówno rzędne. Średnik jest również silniejszy od przecinka. Stawiamy go między samodzielnymi znaczeniowo częściami zdań złożonych.
Przykłady użycia:
1. Kiedy piłkarze wyszli na boisko magicznie zniknęła burza; mogli więc rozpocząć długo wyczekiwany przez fanów mecz finałowy.
2. Każde uczucie jest nam w życiu potrzebne, ponieważ potrafi powiedzieć nam jak należy postępować; potrafi również nami manipulować.
3. Ania skończył Uniwersytet Warszawski z wyróżnieniem; teraz jest profesjonalną prawniczką.

Jak należy stosować średnik? Garść najpotrzebniejszych informacji

Zasady stosowania średnika we współczesnym języku polskim nie zostały ściśle określone. Zwykle przyjmuje się, że wykorzystujemy go w wypowiedziach rozbudowanych, które mają dwudzielną budowę, czyli taką, jak przykłady powyżej. Średnik powinniśmy stosować tak, aby zawsze można było go zamienić na kropkę.
Przykład zastosowania średnika, który można zastąpić kropką:
• Ania skończył Uniwersytet Warszawski z wyróżnie

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.