Sylaby – podział na sylaby
Podział na sylaby
W języku polskim możemy wyszczególnić dwa kryteria przenoszenia wyrazu do kolejnego wiersza.
1) Jednym z nich jest kryterium fonetyczne, które dotyczy podziału wyrazu na sylaby. Ten podział umożliwia przenoszenie zapisywanych słów, np. za-ku-pić, na-u-czyć. 2) Drugim kryterium jest kryterium morfologiczne, odnoszące się do podziału wyrazu w miejscu jego złożenia (czyli połączenia rdzenia i przedrostka), np. pioruno-chron, wodo-odporny.Przykłady podziału wyrazów na sylaby:
• la-ma,
• al-pa-ka,
• kro-ko-dyl,
• ma-ma,
• dzia-dek,
• do-glą-dać,
• na-u-ka,
• doj-rze-wać,
• do-ro-snąć,
Sylaba jest zgłoską, która składa się z samogłoski i spółgłoski lub spółgłosek.
Do samogłosek zaliczamy: a, ą, e, ę, i, o, u, y.
Do spółgłosek zaliczamy: b, c, d, f, g, ch, h, j, k, l, m, n, p, r, s, t, w, y, z, ż, ź,
Jak zaznaczyć podział wyrazu na końcu linijki i początku kolejnej?
1) Wyrazy zapisujemy w ten sposób:
ciężarów-
ka
aby wskazać, że wyraz ten jest całością, ale został podzielony na sylaby w celu przeniesienia go do kolejnego wersu.
2) Inny zapis:czerwono-
-żółty
różni się tym, że łącznik pojawia się nie tylko na końcu linijki, lecz także na początku kolejnej. Oznacza to, że w miejscu pojawienia się obu łączników występuje łącznik w pełnym zapisie słowa: czerwono-żółty.
Zasady dzielenia wyrazów na sylaby:
1. Nie dzielimy dwuznaków i trójznaków, takich jak: dz, dź, dż, dzi, cz, sz, ch, rz. Jeśli dwuznak pojawia się w wyrazie, to dzielimy go tak: jesz-cze, pasz-cza, ję-dza, dzi-wak.
2. Dzielimy połączenia liter r i z, jeśli nie są czytane jako „rz”, tylko oddzielnie: r i z. Dzielimy wyrazy w następujący sposób: Tar-zan, zmar-znąć, za-mar-znię-ty.
3. Połączenie typu eu, au – jeśli odnosi się do oddzielnych samogłosek e i u, a i u – dzielimy. Sylaby wówczas zapisujemy: chu-de-usz, Mor-fe-usz, mu-ze-um.
4. Nie dzielimy połączeń typu eu, au, jeśli oddają one głoski należące do jednej sylaby. Podział wygląda w następujący sposób: pneu-ma-ty-czny, pau-za., Bud-da, bez-bron-ny, al.-le-gro.
5. W przypadku pojawienia się dublujących się literek – np. ll czy mm – dzielimy wyraz na sylaby w następujący sposób: Idyl-la, pan-na, wan-na, hob-by, wil-la. Jeśli dublujące się litery należą do jednej cząstki słowotwórczej wyrazu, to dzielimy je na sylaby nieco inaczej, a mianowicie: u-czczą, po-ssać.
6. Dzielimy również wyrazy, które powstały od skrótowców literowych, np.: czy ka-pe-en-owiec czy też zet-cha-en-owiec.
7. Nie dzielimy połączeń typu: spółgłoska + i + samogłoska. Podział na sylaby wówczas zapisujemy w ten sposób: bio-dro, bie-da, biu-rko, mię-tka, ka-mie-nnym drew-nia-ny.
8. Nie dzielimy wyrazów jednosylabowych, które składają się z jednej samogłoski lub połączenia litery „i” oraz samogłoski, np.: kciuk, dziad, miś, kot, pies, lis, pięść, rak, rąk, nóg, lecz, ale, bo, gdyż, brzuch, pierś, jeż.
Wskazówki te powinny być wystarczająco zrozumiałe, aby szybko pojąć zasady dzielenia wyrazów. Życzę miłej, owocnej nauki i pouczającej lektury! Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się więcej na ten temat, to odsyłam do mojej pracy pt. „Zasady dzielenia wyrazów”.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!