🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Zdania Nadrzędne

Zapewne zastanawiacie się czym są zdania nadrzędne, ja również i dlatego przeszukałem wszystkie dostępne mi źródła, aby to tutaj opisać i żebyście zrozumieli to, przynajmniej dla mnie, trudne zagadnienie. Żeby opisać wam to jak najlepiej chciałam nawet pójść do biblioteki, ale są one aktualnie pozamykane z powodu panującej pandemii wirusa. Zostałam wiec z Internetem, jedynie że on również padnie, a nigdy nie wiadomo, co będzie jutro. Tak wiec poniższe informacje zebrałam głównie z Internetu, częściowi z mojej pamięci ze szkoły i częściowo z książek i repetytoriów, które miałam ja i moi przyjaciele, którzy byli na tyle mili że mi je udostępnili na kilka dni. Zaczniemy od tego czym jest w ogóle zdanie. Wydawać by się mogło ze to całkiem łatwe zagadnienie, ale lepiej je tutaj wytłumaczyć, później napiszę definicje zdania podrzędnego i nadrzędnego, bo powinno się je jeść razem, jak chleb z masłem. Wytłumaczę jak czym są te zdania, co się z nimi robi, jak używa i kiedy, gdzie występują, jak się je od siebie rozdziela lub też nie. Wszystko znajduje się poniżej, wyodrębnione pomniejszymi tytulikami.

Definicja zwykłego zdania
Tak wiec zdanie sobie proszę wyobrazić to kilka lub kilkanaście wyrazów połączonych w jedno, czyli w jedno zdanie. Proste prawda? W zdaniu powinno być orzeczenie, czyli czasownik, żeby owo zdanie móc nazywać zdaniem, bo zdanie bez orzeczenia to nie zdanie. Takie każde zdanie należy rozpocząć wielką literą i kontynuować małymi, jedynie że nastąpi gdzieś wyjątek, ale my o nich tutaj mówić nie będziemy. Zdanie też można zakończyć wykrzyknieniem lub pytajnikiem, a także wielokropkiem. Zdania też można podzielić na nierozwinięte i rozwinięte. W pierwszych mamy podmiot i orzeczenie, a w drugim to samo plus określenie. Na przykład pierwsze to: Mama poszła do sklepu. Drugie to: Mama poszła do sklepu kupić zapiekanki dla dziecka.

Podział na zdania podrzędne i nadrzędne i przykłady tych zdań w zdaniach złożonych
Zdanie złożone, czyli zawierające więcej niż jedno orzeczenie/czasownik, możemy rozłożyć zawsze na zdanie nadrzędne i podrzędne.
– Zdanie podrzędne to zdanie, które dodaje więcej informacji do zdania nadrzędnego, z reguły poprzedniego, znajdującego się przed zdaniem podrzędnym. Zdanie to oddzielamy od reszty zdania złożonego, czyli zdania nadrzędnego przecinkiem, jedynie że łączy się ono ze zdaniem nadrzędnym spójnikiem przed którym przecinka nie stawiamy wtedy logiczne że go nie postawimy. Proste prawda?
– Zdanie nadrzędne, którym się tutaj zajmujemy najbardziej jest zdaniem najważniejszym z całego zdania złożonego. Tutaj dowiadujemy się głównych, najważniejszych informacji, które później uzupełnić może zdanie podrzędne. Zdanie nadrzędne zawsze jest oddzielone od zdania podrzędnego przecinkiem przed lub za zdaniem podrzędnym bądź tylko spójnikiem bez podstawionego przed nim spójnika.
Przykłady tego procesu zamieszczam poniżej.
– Byłem w szkole do południa (zdanie nadrzędne), dopóki nie skończyły się lekcje (zdanie podrzędne).
– Obudziłem się dopiero o ósme (zdanie nadrzędne), ponieważ mój budzik nie zadzwonił (zdanie podrzędne).
– Poszłam do sklepu(zdanie nadrzędne), lecz był on zamknięty (zdanie podrzędne).
– Kupiła sobie figurkę z gry(zdanie nadrzędne), ale przyszła popsuta i popękana (zdanie podrzędne).
– Miałem złamaną kostkę(zdanie nadrzędne), ale szybko się wyleczyła po maściach od lekarza (zdanie podrzędne).
– Nie wiem co powinienem zrobić(zdanie nadrzędne), aby szybciej biegać na zawodach sportowych (zdanie podrzędne).
–Powinienem dzisiaj pójść do szkoły(zdanie nadrzędne), bo ma ważny sprawdzian z fizy (zdanie podrzędne).
– Jeśli nie lubisz wycieczek nad morze(zdanie nadrzędne), to możesz jechać w góry (zdanie podrzędne).
– Jak jesteś głupi (zdanie nadrzędne), to powinieneś zmądrzeć (zdanie podrzędne).
– Mam wielkiego psa(zdanie nadrzędne), który strasznie dużo je drogiej karmy bezżbożowej (zdanie podrzędne).
– Miałem kiedyś piękny kubek(zdanie nadrzędne), ale go zbiłem (zdanie podrzędne).
– Chciałam kupić psa(zdanie nadrzędne), ale zabrałam ze sklepu kota (zdanie podrzędne).
– Miałam nadzieję na wygrana w zawodach sportowych siatkówki(zdanie nadrzędne), ale przegrałam (zdanie podrzędne).
– Muszę wykonać to zadanie(zdanie nadrzędne), aby później nie musieć tego robić (zdanie podrzędne).
– To jest strasznie głupie(zdanie nadrzędne), ale zrobię to (zdanie podrzędne).
– Haneczka jest moją przyjaciółką(zdanie nadrzędne) i zawsze chce ode mnie ściągać na sprawdzianach (zdanie podrzędne).

(zdanie nadrzędne)
(zdanie podrzędne).

Nie ma jednak jak widać na powyższych przykładach zdań złożonych reguły, która mówiłaby że zdania podrzędne muszą być na początku lub tam też musi być zdanie nadrzędne. Wszystko możemy sobie miksować i dowolnie układać. Najpierw zdanie nadrzędne a później podrzędne, lub na odwrót. W tym akurat żadnego błędu nie popełnimy. Można także dawać zdanie podrzędne jako wtrącenie do środka zdania nadrzędnego. I wygląda to tak: Mama poszła do sklepu, który jest zaraz za rogiem, kupić pieczywo i bułki z serem dla swoich dzieci.
Zdanie podrzędne: który jest zaraz za rogiem
Zdanie nadrzędne: Mama poszła do sklepu kupić pieczywo i bułki z serem dla swoich dzieci.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!