Zdania Składowe

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Zdania Składowe, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Z pewnością zastanawiacie się, czym są zdania składowe. Ja również, ponieważ prawie nigdzie nikt ich nie opisał ani nie wyjaśnił, ani nie podał żadnej definicji książkowej, a teraz kiedy pozamykane są biblioteki trochę trudno wypożyczyć książkę, w której byłoby coś o zdaniach składowych. Tak więc zdani jesteście na małą dawkę informacji, którą można było odszukać w źródłach, które posiadam ja i moi znajomi, i Internet rzecz jasna. Tak więc najpierw podam jako taką definicję zdania, później przejdziemy do zdania składowego i podam definicje czym w ogóle jest takie zdanie składowe, czym się charakteryzuje i z czym się to w ogóle je. Później podam kilka przykładów, abyście to zrozumieli i na tym zakończymy.
Definicja zdania.
Czym ono jest dla niewtajemniczonych?
Tak więc „zdanie” sobie proszę wyobrazić to kilka lub kilkanaście wyrazów połączonych w jedno, czyli w zdanie. Proste, prawda? W zdaniu powinno być orzeczenie, czyli czasownik, żeby owo zdanie móc nazywać zdaniem, bo zdanie bez orzeczenia to nie zdanie. Takie każde zdanie należy rozpocząć wielką literą i kontynuować małymi, jedynie, że nastąpi gdzieś wyjątek, ale my o nich tutaj mówić nie będziemy. Zdanie też można zakończyć wykrzyknieniem lub pytajnikiem, a także wielokropkiem. Zdania też można podzielić na nierozwinięte i rozwinięte. W pierwszych mamy podmiot i orzeczenie, a w drugim to samo plus określenie.
Na przykład pierwsze to:
– Mama poszła do sklepu.
Drugie to:
– Mama poszła do sklepu kupić zapiekanki dla dziecka.
Czym jest zdanie składowe?
Zdanie składowe to zdanie pojedyncze, które wchodzi w skład zdania złożonego (takiego, które ma minimum 2 orzeczenia/czasowniki).
Na przykład zdanie wielokrotnie złożone to:
– Nie pójdę dzisiaj do kina, bo mi się nie chce, a boję się horrorów, dlatego nie wybiorę się tam z przyjaciółmi.     Składa się ono z 4 zdań składowych. Zdania te to:
1. Nie pójdę dzisiaj do kina,
2. Bo mi się nie chce,
3. A boję się horrorów,
4. Dlatego nie pójdę tam z przyjaciółmi.
Proste prawda?
Każde zdanie zawiera orzeczenie, czyli czasownik w osobowej formie, tj. nie pójdę, nie chce mi się, boję się, nie pójdę. Ważne jest to, że pomiędzy zdaniami składowymi stawiamy przecinki. To jednak pewnie już wiecie, bo to jest bardzo proste i przychodzi bardzo intuicyjnie, a jak nie, to trzeba się tego nauczyć. Jednak nie przed wszystkimi spójnikami ten przecinek stawiamy. Przykładem może być i, oraz, a.
Podsumowując tę definicję zdanie składowe wchodzi w skład zdania złożonego. Zdanie złożone składa się z tylu zdań składowych ile ma orzeczeń, czyli czasowników, jak jest pięć czasowników/orzeczeń, t

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.