Przykładowy Opis Obrazu

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Przykładowy Opis Obrazu, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Opis obrazu powinien składać się z trzech części: wstępu, rozwinięcia i zakończenia.
– We wstępie umieszczamy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące autora obrazu, techniki wykonania, daty powstania, aktualnego miejsca przechowywania dzieła, ciekawych wydarzeń z historii obrazu.
– W rozwinięciu opisujemy cały obraz. Skupiamy się na tym, co znajduje się na pierwszym planie, drugim, trzecim i tak dalej. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na barwy użytą przez malarza oraz wszystkie szczegóły takie jak cienie, światło padające z góry, z boku czy z dołu na postać, zwierzę, krajobraz czy martwą naturę. Należy opisywać wszystko od prawej do lewej strony, ponieważ każdy człowiek patrzy na wszystko właśnie od prawej do lewej strony. Warto obraz opisać na tyle szczegółowo i dokładnie, aby ktoś, kto nigdy tego dzieła sztuki nie widział, nie miał problemu z wyobrażeniem sobie go.
– Należy opisać również nastrój, który malarz uzyskał na obrazie, czy dominują ciepłe czy może chłodne barwy. Im dokładniej i ciekawiej opiszemy dzieło sztuki, tym więcej osób zwróci na nie uwagę.
– W zakończeniu powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na nasze emocje i reakcję na obraz. Należy opisać wszystkie odczucia, które wzbudziło w nas dzieło sztuki. Musimy wyrazić tutaj naszą subiektywną opinię, czy obraz się nam podoba, czy może jednak nie. Naszą wypowiedź powinniśmy uzasadnić przynajmniej dwoma zdaniami.
Przykładowy opis obrazu – „Mona Lisa” Leonarda da Vinci
Obraz „Mona Lisa” został wykonany przez włoskiego renesansowego malarza Leonarda da Vinci. Jego powstanie datuje się na lata 1503–1506, czyli na okres tuż po powrocie Leonarda z Florencji. Dzieło zostało wykonane techniką olejną na topolowej desce. Jest ono niewielkich rozmiarów, dokładnie 77 cm wysokości i 53 cm długości. Obecnie dzieło sztuki możemy obejrzeć w paryskim Luwrze. Pozostaje jednak wciąż własnością francuskiego rządu. Na stałą ekspozycję „Mona Lisa” trafiła już w 1797 roku. Od czasu do czasu przenoszono ją do innych miast i państw na tymczasowe wystawy np. do Waszyngtonu w 1962 roku. Dzieło sztuki zostało ubezpieczone na 100 milionów dolarów. Obraz po dziś dzień wzbudza wiele kontrowersji i refleksji. Wszyscy zastanawiają się nad tożsamością modelki. Niektórzy nawet uważają, że Mona Lisa jest mężczyzną. Mimo wszystko obraz ten jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej tajemniczych dzieł historii.
Dzieło stanowi portret intrygującej kobiety. Kompozycja obrazu jest otwarta i statyczna. Dominują tutaj c

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!