Motyw poświęcenia – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Motyw poświęcenia – Motyw literacki
Nie raz, gdy czytamy książkę, zaczynamy podziwiać głównego bohatera za to, że jest w stanie oddać własne życie dla innych. To właśnie motyw poświęcenia pozwala nam dostrzec jego odwagę i męstwo w obliczu m.in. śmierci. Jednak zdarzają się również postacie, które zrobią wszystko, aby osiągnąć nie zawsze szczytne cele. W poniższej pracy postaram się pokazać na przykładach oba wspomniane przypadki.
„Kamienie na szaniec”
Powieść napisana przez Aleksandra Kamińskiego pokazuje odwagę trójki przyjaciół w obliczu walki o Polskę. Alek, Rudy i Zośka, mimo młodego wieku i możliwości ucieczki z kraju, wracają do stolicy, by pomóc w odparciu najazdu wrogów. Każdy z chłopców ma rodzinę i przyjaciół, jednakże decydują się na dołączenie do nielegalnych tajnych organizacji, co może sprowadzić na ich bliskich śmierć. Szczególnie wyróżnia się tutaj Rudy. Pojmany, torturowany nie zdradza żadnych informacji, a te ogromne poświęcenie przepłaca życiem. Tak samo stało się z Alkiem, który ratując przyjaciela, został śmiertelnie postrzelony. Zośka, po tej niewyobrażalnej stracie, wyjechał, jednak wrócił, by nadal walczyć za swoją ojczyznę. Został jedyną ofiarą pod Sieczychami i tak jak jego kompani – poświęca się ofiarnie.
„Reduta Ordona” i „Śmierć Pułkownika”
W obu utworach Adama Mickiewicza mamy do czynienia z oddaniem życia podczas walki w powstaniu listopadowym.
W pierwszym z nich oficer Wojska Polskiego, Ordon, dowodzi oddziałowi broniącemu się w reducie. Rosyjskie wojsko było bardziej liczebne i lepiej wyposażone, dlatego coraz szybciej zdobywali przewagę. Dowódca podjął bohaterską decyzję. Wskoczył do szańca i wysadził go, aby nieprzyjaciele nie mogli skorzystać z amunicji. W wybuchu zginęli najeźdźcy, a wraz z nimi polscy obrońcy i wybitny oficer, którzy poświęcili swe życie dla dobra rodaków.
W „Śmierci Pułkownika” obserwujemy ostatnie chwile Emilii Plater – polskiej kapitan Wojska Polskiego, która traci siły w chatce leśnika. Towarzyszą mu jego żołnierze, zebrany lud i ksiądz. Autor podkreśla wielkość i sławę bohatera, porównuje go nawet do Stefana Czarnieckiego. Pułkownik umiera na skutek choroby, wraz z całym swoim
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!