🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Przecinek przed spójnikami podrzędnymi

Przecinek przed spójnikami podrzędnymi

Przecinki często utrudniają nam poprawne zastosowanie interpunkcji. Jednakże jeśli zapoznasz się z tekstem poniżej dowiesz się czy przed spójnikami podrzędnymi należy postawić przecinek. Nie jest to trudna regułka, bardzo szybko ja zrozumiesz. Dzięki niej dowiesz się nieco więcej na temat interpunkcji i jej prawidłowego stosowania. Pamiętajmy, że jest ona bardzo ważna, ponieważ właśnie dzięki niej wiemy jak poprawnie odczytać tekst.
Zdaniem podrzędnie złożonym nazywamy zdanie złożone z dwóch lub kilku zdań składowych, w których jedno z nich (podrzędne) wyniku z drugiego (nadrzędnego). Zdanie podrzędne nie jest samodzielne, to znaczy, że nie zachowuje sensu bez zdania nadrzędnego. Tym różni się zdanie podrzędnie złożone od zdania współrzędnie złożonego. W tym drugim wszystkie zdania są samodzielne i zawsze po rozdzieleniu ich kropką zachowują swój sens.

Zdanie podrzędne zawsze należy oddzielić od zdania nadrzędnego przecinkiem. Zdanie podrzędne wplecione w zdanie nadrzędne również oddzielamy przecinkami.
Zdanie podrzędne możemy wprowadzić poprzez zastosowanie zaimka, partykuły czy spójnika. Do najważniejszych zaimków, partykuł i spójników, sygnalizujących pojawienie się zdania podrzędnego zaliczamy: bo, aż, aby, bowiem, albowiem, aczkolwiek, ażeby, byle, by, chociaż, choć, dopiero gdy, dopóki, ile, iż, dokąd, zwłaszcza że, skoro, pomimo że, pomimo iż, mimo ze, mimo iż, po co, jak, jakkolwiek, jakoby, jako że, kiedy, gdzie, jeśli, gdy, gdyby, chyba ze, co, czy, tak jakby, podczas gdy, po czym, jeżeli, kim, komu, kto, odkąd, póki, żeby, zanim itp.
Jeśli jedno z powyższych wyrażeń wprowadza zdanie podrzędne po zdaniu nadrzędnym, to przed spójnikami podrzędnymi zawsze stawiamy przecinek.

Przykłady:
1. Nie pracuj tyle, bo będziesz później zmęczony.
2. Ania potrafi doskonale tańczyć, dlatego wygrała konkurs taneczny.
3. Obawiam się, że nie zdążymy na czas.
4. Monika poszła spotkać się z przyjaciółmi, mimo że rodzice zabronili jej wychodzić z domu.
5. Nie lubię rozmawiać z Maćkiem, dlatego próbuję go unikać.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!