Przecinek przed zwłaszcza gdy

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Przecinek przed zwłaszcza gdy, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Zasada określania tego, jak należy i czy w ogóle należy stawiać przecinek przed „zwłaszcza gdy” jest tak krótka, że prawdopodobnie będziemy musieli użyć większej liczby przykładów niż standardowo (2000 znaków wyjaśnienia to jednak dosyć dużo).

No więc przecinek przed określeniem „zwłaszcza gdy” oczywiście stawiany być musi. Stawiamy go przed całym wyrażeniem, ponieważ pełni ono rolę spójnika, który tworzy z członu zdania, zdanie składowe a całe zdanie staje się zdaniem złożonym. W innym wypadku albo brak przecinka, albo postawienie go w innym miejscu będzie już błędem interpunkcyjnym.

1. Uwielbiam opalać się w swoim ogrodzie, zwłaszcza gdy oprócz promieni słońca okala mnie takie ciepło, że spokojnie mogę wyskoczyć w bikini i opalić się na całym ciele.

2. Nie spodziewamy się dzisiaj jakiegoś wielkiego spotkania, zwłaszcza gdy spojrzymy na murawę, a raczej na to co z nią zrobiła mroźna noc i nieco odwilży do południa, jest błoto i sporo śliskich miejsc, które raczej nie uła

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!