A jak poszedł król na wojnę – Maria Konopnicka – Analiza i interpretacja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: A jak poszedł król na wojnę – Maria Konopnicka – Analiza i interpretacja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

O autorze
Maria Stanisława Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach, a zmarła 8 października 1910 roku we Lwowie. Była córką Józefa Wasiłowskiego i Scholastyki z domu Turska. Polska poetka, publicystka, reporterka, krytyk literacki i nowelistka okresu pozytywizmu. Była poliglotką i zajmowała się tłumaczeniem tekstów z języka francuskiego, niemieckiego, rosyjskiego, angielskiego, włoskiego i czeskiego. Działaczka, która chętnie podróżowała po świecie. Tworzyła pod wieloma pseudonimami i kryp¬to¬ni¬ma¬mi. Najbardziej znany pseudonim to Jan Sawa, M.K., K. Tworzyła poezje i nowele. Chętnie pisała dla dzieci i młodzieży.
Przykładowe twórczości:
– nowele – Dym, Mendel Gdański, Nasza szkapa,
– wiersze – Rota, Stefek Burczymucha, Śpiewnik historyczny,
– dla dzieci – O krasnoludkach i o sierotce Marysi, Na jagody, Co słonko widziało,
– poematy – Pan Balcer w Brazylii, Imagina,
– przekłady – poezje Heinricha Heinego, Edmondo De Amicis, Serce.

Geneza
Wiersz „A jak poszedł król na wojnę” powstał w 1885 roku. Inspiracją był patriotyzm, miłość, szacunek do tradycji i zwyczajów ludowych. Pokazanie równie dramatyczny los Polaków, którzy pozbawienie byli państwowości. To swoistego rodzaju protest – przeciw. W społeczeństwie mocno rozwarstwionym panowała nierówność, niesprawiedliwość społeczna i tyrania. Ta sytuacja zostaje przedstawiona za pomocą kontrastu – przeciwieństwa, którego bohaterami są monarcha – król i chłop – Stach.

Analiza i interpretacji
W utwór „A jak poszedł król na wojnę” napisany jest zwięźle przy zastosowanie bogatej symboliki. Podmiot liryczny przedstawiony zostaje jako liryka pośrednia sytuacyjno- refleksyjna. Narrator, który jest osobą znającą się na wszystkim, przedstawia nam wojenne losy dwóch kontrastowych – przeciwnych postaci króla i prosty chłopa Stacha. Narrator w wierszu dostrzega tylko ujemne i negatywne strony życia, a także wierzy w przeznaczenia co dodatkowa obrazuje panujące relacje między warstwami społecznymi.

„A jak poszedł król na wojnę” to wiersz o regularnej budowie. Ma on z 6 strof a każda z nich ma 4 wersy. Wers zbudowany jest ośmiu sylaby. To zapewnia regularność i rytmiczności wiersza. W wierszy są zastosowane rymy:
– parzyste żeńskimi AABB: złote – ochotę, boje – zdroje, wrota – złota,
– krzyżowe – przeplatane ABAB: kula- króle, chłopy- snopy, wioskowy – zdrowy,
Środki

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!