Brzoza – Władysław Broniewski – Analiza i interpretacja
Zamień czytanie na oglądanie!
Władysław Broniewski, herbu Lewart, urodził się 17 grudnia 1897 roku w Płocku, zaś zmarł 10 lutego 1962 roku w Warszawie. Był on poetą, pisarzem oraz tłumaczem literackim.
Jego utwory cechowała wielka miłość do ojczyzny, tworzył lirykę patriotyczną oraz rewolucyjną.
Był żołnierzem Legionów Polskich, brał udział w wojnie polsko –bolszewickiej. Za swoje znaczne zasługi otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari oraz czterokrotnie Krzyż Walecznych.
Władysław Broniewski był synem Antoniego i Zofii z Lubowidzkich. Miał dwójkę rodzeństwa, siostry Janinę oraz Zosię.
Uczęszczał do Gimnazjum Polskiego w Płocku, gdzie już od początku wyróżniał się wielkim oddaniem dla Polski. Był założycielem tajnej grupy, która nawiązywała do tradycji Konstytucji 3 maja. Interesował się strzelectwem i uważał za socjalistę. Gdy wstąpił do legionów Polskich przyjął pseudonim „Orlik”. Był czynnym uczestnikiem wielu walk, między innymi bitwie pod Jastkowem. W roku 1917 został internowany w Szczypiornie a po zwolnieniu przystąpił do matury. Zdał ją eksternistycznie i rozpoczął studia na Uniwersytecie Warszawskim. Jednocześnie wstąpił w szeregi Polskiej Organizacji Wojskowej. Odzyskanie niepodległości przez Polskę niezwykle go radowało, jednak obawiał się, że wprowadzane reformy nie przyniosą jego ojczyźnie nic dobrego. Postanowił działać i swoich poglądach i przekonaniach zbliżył się do Komunistycznej Partii Robotniczej Polski. W roku 1939 widząc, że ponownie jego ojczyzna jest zagrożona wezwał wszystkich Polaków do wali pisząc jeden ze swych najbardziej znanych utworów pod tytułem „Bagnet na broń”.
Po wtargnięciu Niemców do Polski od razu zgłosił się do wojska. Był zdruzgotany faktem, że Armia Czerwona także uderzyła na jego kraj. W styczniu roku 1940 został aresztowany przez NKWD, przez cały czas internowania odmawiał jakiejkolwiek współpracy z wrogiem. Został zwolniony w roku 1941. Nie był to jednak koniec wielkich nieszczęść w życiu pisarza. Dnia 1 września 1954 roku zmarła jego ukochana córka Joa
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Wędrówką życie jest człowieka – Edward Stachura – Analiza i interpretacja
- Nic dwa razy – Wisława Szymborska – Analiza i interpretacja
- Straszno – Stanisław Grochowiak – Analiza i interpretacja
- Miłość (1) – Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – Analiza i interpretacja
- Pamiętajcie o ogrodach – Jonasz Kofta – Analiza i interpretacja
- List do ludożerców – Tadeusz Różewicz – Analiza i interpretacja
- Fortepian Szopena – Cyprian Kamil Norwid – Analiza i interpretacja
- Ocalony – Tadeusz Różewicz – Analiza i interpretacja
- Moja piosnka (II) – Cyprian Kamil Norwid – Analiza i interpretacja
- Niepewność – Adam Mickiewicz – Analiza i interpretacja
Dodaj komentarz jako pierwszy!