Fraszka Na dom w Czarnolesie – Jan Kochanowski – Analiza i interpretacja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Fraszka Na dom w Czarnolesie – Jan Kochanowski – Analiza i interpretacja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Fraszka „Na dom w Czarnolesie” Jana Kochanowskiego – analiza i interpretacjaO autorzeJan Kochanowski urodził się ok. 1530 roku w Sycynie, jako syn Piotra Kochanowskiego herbu Korwin i Anny, córki Jakuba Białaczowskiego herbu Odrowąż. Zmarł 22 sierpnia 1584 roku w Lublinie.
Jan Kochanowski był wielkim polskim poetą epoki renesansu.Geneza utworuGeneza fraszki „Na dom w Czarnolesie” związana jest z życiem prywatnym poety. Po wielu latach przebywania na dworach królewskich Jan Kochanowski osiadł na stałe wraz z żoną w Czarnolesie. Wieś odziedziczył po zmarłych rodzicach.
Analiza i interpretacja„Na dom w Czarnolesie” jest utworem o budowie stychicznej (nie występuje w nim podział na strofy). Ma osiem wersów trzynastozgłoskowych. Pojawiają się epitety („pałace marmurowe”, „pożywienie ućciwe”).
Wiersz ma cechy liryki bezpośredniej: podmiot liryczny przemawia w pierwszej osobie, a uczucia są wyrażane bezpośrednio.
Fraszka ma charakter religijny. Słyszymy w niej osobistą rozmowę podmiotu lirycznego z Bogiem – istotą najwyższą, rządzącą prawami na niebie i ziemi. Podmiot liryczny zwraca się do Boga z ogromnym szacunkiem i śle pokorne prośby, np. „Raczyż błogosławieństwo dać do końca swoje”
Podmiot liryczny wierzy, że Bóg nad wszystkim sprawuje pieczę, że bez Niego nic się nie dzieje. Podmiot dba o swój dom i sumiennie pracuje. Potrzebuje jednak boskiej pomocy. Zdaje sobie bowiem sprawę, że jest tylko człowiekiem: „Panie to moja praca, a zd

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.