Fraszka Na zdrowie – Jan Kochanowski – Analiza i interpretacja
Kilka zdań o autorze
Jan Kochanowski, herbu Korwin, urodził się około 1530 roku w Sycynie (wieś w województwie mazowieckim), a zmarł 22 sierpnia 1584 roku w Lublinie. Był jednym z synów Piotra Kochanowskiego i Anny Białaczowskiej, herbu Odrowąż. Był wybitnym polskim poetą epoki renesansu, a także tłumaczem, prepozytem kapituły katedralnej poznańskiej, poetą nadwornym króla Stefana Batorego oraz sekretarzem królewskim władcy Polski – Zygmunta Augusta. Uważany jest za twórcę, który wniósł duży wkład w rozwój języka literackiego w Polsce. Znany jest przede wszystkim jako autor trenów napisanych po śmierci ukochanej córki Urszulki oraz jako autor fraszek. Utwory te są powszechnie omawiane w szkołach na lekcjach języka polskiego. Interpretacja utworu
Fraszka „Na zdrowie” przekazuje ważną naukę. Opowiada o tym, że zdrowie jest najcenniejszą rzeczą, jaką posiadamy w życiu. Skłania do dbania o nie, a także do docenienia go.
Już w pierwszym wersie podmiot liryczny zwraca się bezpośrednio do zdrowia: „Ślachetne zdrowie”. Wskazuje to na wielki szacunek osoby mówiącej do zdrowia.
Następnie słowami: „Nikt się nie dowie, / Jako smakujesz, / Aż się zepsujesz” podkreśla, że na co dzień człowiek nie zauważa, jak wielkim skarbem jest zdrowie. Zmienia się to dopiero wtedy, gdy zdrowie się pogarsza, a człowiek traci siły. Raz zniszczonego zdrowia nic nam nie naprawi.
Kolejne wersy fraszki traktują o tym, że żaden z darów natury nie równa się z tym wspomnianym w tytule. Uroda, bogactwa, młodość, władza i wysokie stanowiska nie znaczą nic, jeśli się utraciło zdrowie.Ostatnie sześć wersów ma formę modlitwy. Podmiot liryczny zwraca się jednak nie do Boga, a do zdrowia:
„Gdzie nie masz siły, / I świat niemiły.
Klinocie drogi,
Mój dom ubogi
Oddany tobie
Ulubuj sobie!”
Powyższy fragment umożliwia nam stwierdzenie, że autor jest skromnym, ceniącym wartość życia człowiekiem. Zdrowie jest dla niego cenniejsze niż klejnoty, a jego stała obecność w domu rodzinnym byłaby dla podmiotu najlepszym, co mu się przytrafiło.
Z fraszki wynika jasny wniosek – docenia ten, który traci. W większości przypadków jak najbardziej się to sprawdza. W szczególności u młodych ludzi wraz z dorastaniem pojawia się myśl o tym, że są niezniszczalni. Próbują wielu nowych rzeczy, często ryzykują zdrowie, nie bacząc na to, że może się to skończyć tragicznie. Również i u dorosłych ludzi, często dążących do rozwijania swoich karier zawodowych, pojawia się moment, w którym przekraczają granicę. Dopada ich na przykład chroniczny stres i bezsenność.
O ile tę barierę łatwo przekroczyć, o tyle powrót do zdrowia jest trudniejszy lub nawet niemożliwy.
Pamiętajmy zatem, aby doceniać to, co mamy, i skupić się w życiu na trosce o siebie, nie o rzeczy materialne.
Analiza utworuUtwór należy do liryki bezpośredniej. W trakcie czytania zauważamy, że podmiot liryczny ujawnia swoją obecność.
Fraszka składa się z dwudziestu trzech pieciozgłoskowych wersów. Ma regularną budowę. Nie zastosowano w niej podziału na strofy. W utworze pojawiają się rymy żeńskie parzyste. Utwór jest napisany prostym językiem, a przez to jest zrozumiały zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.Można wymienić następujące środki stylistyczne występujące we fraszce:
– apostrofy: „ślachetne zdrowie”, „klinocie drogi”;
– anafory, niektóre wersy rozpoczynają się od spójników „ani” oraz „i”;
– epitety: „ślachetne zdrowie”, „dobre mienie”, „wiek młody”, „świat niemiły”, „dom ubogi”;
– przerzutnie;
– wykrzyknienie: „ulubuj sobie!”;
– archaizmy: „ślachetne”, „mieśca”, „zdrowie w cale”, „klinocie”;
– wyliczenie: „Że nic nad zdrowie / Ani lepszego, / Ani droższego; / Bo dobre kamienie, / Także wiek młody / I dar urody, / Mieśca wysokie, / Władze szerokie…”.
Sprawdź również:
- Wędrówką życie jest człowieka – Edward Stachura – Analiza i interpretacja
- Nic dwa razy – Wisława Szymborska – Analiza i interpretacja
- Straszno – Stanisław Grochowiak – Analiza i interpretacja
- Miłość (1) – Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – Analiza i interpretacja
- Pamiętajcie o ogrodach – Jonasz Kofta – Analiza i interpretacja
- List do ludożerców – Tadeusz Różewicz – Analiza i interpretacja
- Fortepian Szopena – Cyprian Kamil Norwid – Analiza i interpretacja
- Ocalony – Tadeusz Różewicz – Analiza i interpretacja
- Moja piosnka (II) – Cyprian Kamil Norwid – Analiza i interpretacja
- Niepewność – Adam Mickiewicz – Analiza i interpretacja
Dodaj komentarz jako pierwszy!