Gawęda o miłości ziemi ojczystej – Wisława Szymborska – Analiza i interpretacja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Gawęda o miłości ziemi ojczystej – Wisława Szymborska – Analiza i interpretacja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Gawęda o miłości ziemi ojczystej – Wisława Szymborska
Autorką wiersza jest Wisława Szymborska urodzona 2 lipca 1923 roku na Prowencie. Wydała ona wiele pięknych wierszy takich jak:
1) Nic dwa raz (data wydania: 1997 rok)
2) Dnia 16 maja 1973 roku (data wydania: 1993 rok)
3) Portret kobiecy (data wydania: 1976 rok)
Wydała ona także tomiki poetyckie takie jak:
1) Sto pociech (data wydania: 1967 rok)
2) Ludzie na moście (data wydania: 1986 rok)
3) Widok z ziarnkiem piasku (data wydania: 1996 rok)
4) Miłość szczęśliwa (data wydania: 2007 rok)

Poetka zmarła 1 lutego 2012 roku w swoim domu w Krakowie.
Ciekawostką może okazać się fakt, że 23 września 2012 rok, w radiu (radiowa Trójka) ujrzały światło dzienne wiersze Wisławy Szymborskiej, które do tamtego czasu nie były publikowane.

Liryka występująca w utworze jest bezpośrednia, co oznacza, że w wierszu występuje bezpośrednie wyrażanie między innymi uczuć. Wypowiadanie się podmiotu lirycznego występuje w pierwszej osobie (na przykład: ja, moje). Przykładem występowania liryki bezpośredniej w wierszu „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” są między innymi słowa w pierwszej osobie liczby pojedynczej: „odrzucam”, „naród mój”. Możemy także dostrzec, że podmiot liryczny wypowiada się także w pierwszej osobie liczby mnogiej, używając słów takich jak: „wkroczyliśmy”.
Wiersz „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” jest utrzymany w tematyce patriotycznej (liryka patriotyczna). Wiersz w tytule posiada określenie „gawęda”, które nie jest jedynie określeniem tytułowym. Cały wiersz ma na celu opowiadanie, posiada on licznie występujące zwroty kierowane do adresata. Na plus działa fakt, że jest on napisany w bardzo bezpośredni sposób, dzięki czemu jest łatwy w zrozumieniu.
W utworze możemy dostrzec cechy podmiotu lirycznego, takie jak patriotyzm. Nie chce on, źle dla ojczyzny a wręcz przeciwnie, chce jej dobra. W wierszu jest pokazana miłość ziemi ojczystej, która jest zawarta w tytule. Podmiot liryczny kieruje apostrofę do ojczystej ziemi. Składa wtedy obietnice takie jak: „nie będę powalon

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!