List do ludożerców – Tadeusz Różewicz – Analiza i interpretacja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: List do ludożerców – Tadeusz Różewicz – Analiza i interpretacja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Dziś zajmiemy się interpretacją wiersza Tadeusza Różewicza pod tytułem „List do ludożerców”. Jest to bardzo ciekawy utwór, ponieważ już na pierwszy rzut oka możemy zobaczyć, że nie wygląda on jak zwykły wiersz.Analiza utworuTym, co rzuca się w oczy, jest to, że „List do ludożerców” nie posiada interpunkcji. Między wyrazami nie pojawiają się ani kropki, ani przecinki, ani inne znaki interpunkcyjne. Dzięki temu czytelnik ma większe pole do interpretacji tego dzieła – w zależności od tego, gdzie postawi przecinek lub kropkę. Autor nie narzuca nam jednej wersji. Jest to wiersz wolny. Liczba wersów w strofach i długość tych wersów jest różna. Zwrotek jest sześć. Nie ma tu powtarzalności, bo każda strofa ma różną długość oraz liczbę sylab. Utwór Różewicza to wiersz biały, co oznacza, że nie posiada on rymów. Nie posiada on także wielu środków stylistycznych, które są cechą charakterystyczną większości wierszy. Występuje tam jednak na przykład apostrofa „Kochani ludożercy”. Interpretacja utworuPodmiot liryczny w tym dziele to osoba, która zwraca się do ludożerców. Ludożercy to z kolej adresaci słów zawartych w wierszu. To ludzie posiadający negatywne cechy, które możemy odnaleźć u przedstawicieli naszego społeczeństwa – między innymi: egoizm, brak empatii, zarozumiałość, niska wrażliwość na krzywdę zadawaną innym. Podmiot liryczny wypomina ludożercom ich błędy i wskazuje ich negatywne podejście do życia i cechy, które posiadają.
Czytając tytuł tego wiersza, można spodziewać się, że w treści pojawi się obraz faktycznego zjadania człowieka przez innych ludzi. Jednak wystarczy zacząć czytać wiersz, by dowiedzieć się, że nie chodzi tu o takie dosłowne znaczenie, lecz o przenośnię – o negatywne czy nawet agresywne zachowania wobec innych, które powoli „zjadają” innych ludzi.
Jak można się domyślić, główną myślą tego wiersza – czy też jego przesłaniem – jest to, by przestać popularyzować negatywne zachowania w naszym społeczeństwie. Podmiot liryczny właśnie na takie czyny wskazuje i określa jako niepotrzeb

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!