Mądry i głupi – Bajki – Ignacy Krasicki – Analiza i interpretacja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Mądry i głupi – Bajki – Ignacy Krasicki – Analiza i interpretacja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

„Mądry i głupi”- Bajki- Ignacy Krasicki- Analiza i interpretacja.
Informacje o autorze:
Ignacy Krasicki (a tak naprawdę Ignacy Błażej Franciszek Krasicki) to najsłynniejszy pisarz polskiego Oświecenia. Urodził się w 1735 roku w Dubiecku, a zmarł w 1801 roku w Berlinie. Pochodził ze zubożałej arystokrackiej rodziny. Uczęszczał do seminarium duchownego Księży Misjonarzy w Warszawie. Studiował w Rzymie. Był między innymi biskupem warmińskim w wieku 31 lat, arcybiskupem gnieźnieńskim, prozaikiem, poetą. Swoją inteligencją i unikatowym sposobem dowcipów zyskał przychylność u stolnika litewskiego (późniejszego króla Polski) Stanisława Poniatowskiego, który wybrał go na swojego kapelana. Często przebywał w siedzibie biskupstwa w Lidzbarku Warmińskim i tam uczestniczył w życiu kulturalnym dworu królewskiego. Po pierwszym rozbiorze Polski (1772) został podwładnym króla Prusa Fryderyka II. Mimo tego nie zaprzestał uczestnictwa w sytuacjach politycznych Warszawy i czcił Konstytucję 3 Maja. Był współprowadzącym gazety politycznej „Monitor” i tam krytykował wady narodowe oraz propagował poglądy patriotów. W swoich utworach piętnował również ludzki egoizm, pijaństwo, zarozumiałość. Krasicki pisał dużo żartobliwych poematów, w których pokazywał często ludzi, sytuacje polityczne w sposób karykaturalny. Ignacy nosi przydomek „Księcia poetów” ze względu na swój sposób i styl pisania, który był zarówno szyderczy, jak i elegancki i swobodny.
Geneza utworu:
Utwór nie ma swojej określonej genezy. Powstał po to, aby ośmieszyć ludzi, których wartość osoby nie jest na tyle cenna, aby można zwracać na nią uwagi. Skontrastował ludzką głupotę i mądrość. Wiersz ten należy do tomu „Bajki i przypowieści”.
Cechy bajki:
Zanim przejdziemy do interpretacji utworu i jego analizy „Mądry i głupi” to powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie cechy zawiera bajka.
BAJKA:
to krótki, wierszowany, żartobliwy utwór literacki,

zawiera morał, czyli pouczenie,

bohaterami zazwyczaj są zwierzęta, które odzwierciedlają ludzkie cechy charakteru,

występuje

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!