Pieśń Legionów Polskich we Włoszech – Józef Wybicki – Analiza i interpretacja
Zamień czytanie na oglądanie!
Autorem „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech” – dzisiaj „Mazurek Dąbrowskiego” – jest Józef Wybicki. Pieśń została napisana z okazji wymarszu legionistów z miasta Reggio w Italii w 1797 roku. Prawdopodobnie sam autor odśpiewał ją wówczas do prostej ludowej melodii. Od roku 1927 roku „Mazurek Dąbrowskiego” jest oficjalnym hymnem narodowym. Wymowa utworu jest optymistyczna, co podkreśla żywy, taneczny rytm mazurka – popularnego wówczas tańca ludowego.
W początkowej części utworu patrioci wyrażają swoją chęć do udziału w walkach. Wierzą, iż pomimo że Polska znajduje się pod zaborami, to kraj ten będzie istnieć, dopóki ludzie wierzą i chcą walczyć. Można tutaj zaobserwować motyw tyrtejski: „Co nam obca moc wydarła/ Szablą odbijemy”. W ten sposób obywatele zagrzewani są do walki i rozbudzana jest w nich wiara w możliwość wyrwania się z ucisku nieprzyjaciela. Polacy mają świadomość swojej trudnej sytuacji politycznej, a jednak widzą szansę na odzyskanie niepodległości.
W refrenie wspominana jest historyczna postać – Jan Henryk Dąbrowski – bohater walk o niepodległość, twórca Legionów Polskich we Włoszech. Autor, który współtworzył Legiony, wyraził nadzieję powrotu do Polski właśnie pod dowództwem generała Dąbrowskiego. Józef Wybicki w kolejnej strofie wprowadza postać Stefana Czarnieckiego – bohatera polskiego, osobę historyczną. Autor w ten sposób chce pokazać, że pomimo tego, iż losy Polski wielokrotnie były zagrożone, to dzięki takim bohaterom jak Czarniecki, rodacy byli w stanie stawić czoło wszelkim przeciwnościom i każdemu wrogowi. W Pieśni opiewany jest również Napoleon Bonaparte. To właśnie z nim Polacy wiązali bardzo duże nadzieje na odzyskanie niepodległości. Według Józefa Wybickiego, sam Bonaparte jest wzorem do naśladowania, osobą, w której należy upatrywać się autorytetu dla każdego dowódcy. Głosił on bowiem hasło: wolność, równość, braterstwo. Autor wierzył, że dzięki tym trzem wartościom, Polacy są w stanie zwyciężyć i stworzyć godne państwo na miarę każdego człowieka. Podczas zaborów to Niemcy i Rosja byli głównymi wrogami kraju, którz
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Wędrówką życie jest człowieka – Edward Stachura – Analiza i interpretacja
- Nic dwa razy – Wisława Szymborska – Analiza i interpretacja
- Straszno – Stanisław Grochowiak – Analiza i interpretacja
- Miłość (1) – Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – Analiza i interpretacja
- Pamiętajcie o ogrodach – Jonasz Kofta – Analiza i interpretacja
- List do ludożerców – Tadeusz Różewicz – Analiza i interpretacja
- Fortepian Szopena – Cyprian Kamil Norwid – Analiza i interpretacja
- Ocalony – Tadeusz Różewicz – Analiza i interpretacja
- Moja piosnka (II) – Cyprian Kamil Norwid – Analiza i interpretacja
- Niepewność – Adam Mickiewicz – Analiza i interpretacja
Dodaj komentarz jako pierwszy!