Prospekt – Wisława Szymborska – Analiza i interpretacja
Zamień czytanie na oglądanie!
Kilka słów o autorceWisława Szymborska, właściwie Maria Wisława Anna Szymborska-Włodek, urodziła się 2 lipca 1923 roku na Prowencie (obecnie część Kórnika – miasta w województwie wielkopolskim), a zmarła 1 lutego 2012 roku w Krakowie. Była wybitną polską poetką, a także eseistką, tłumaczką, krytyczką oraz felietonistką. Założyła ona Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, była członkinią Polskiej Akademii Umiejętności. Jest znana także jako dama Orderu Orła Białego. Jej dzieła są powszechnie omawiane w szkołach. Wisława Szymborska otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 1996 roku. Na cześć autorki, po jej śmierci, obok wejścia do kawiarni Nowa Prowincja w Krakowie powstał tzw. Domofon poezji, na którym możemy odtworzyć nagranie, w którym usłyszymy artystkę czytającą własny wiersz.Analiza i interpretacja utworu„Prospekt” to wiersz Wisławy Szymborskiej pochodzący z tomiku pt. „Wszelki wypadek”, który został wydany 1972 roku.
Traktuje o pastylce na uspokojenie, która funkcjonuje w życiu ludzi współczesnych w każdym jego aspekcie.
Już w pierwszym wersie podmiot liryczny ujawnia nam swoją naturę.
Tabletka opowiada o tym, że znajduje się w urzędzie, mieszkaniu, na egzaminach czy na rozprawie. Jedynym warunkiem jej działania jest jej zażycie. Wystarczy bowiem łyk wody i połknięcie.
Świadczy to o tym, że współczesne społeczeństwo żyje w stresie. Szybkie życie wywiera presję na ludziach. Nie każdy jest w stanie wytrzymać tego nacisku, a wtedy sięga po wspomagacze w postaci tabletek. One wyciszają człowieka i – jak czytamy w wierszu – „stają na rozprawie” razem z nim. Pastylka na uspokojenie jest w utworze przedstawiona jak „alter ego” człowieka, władające jego czynami, sięgające po jego życie.
W dalszej części wiersza pigułka przedstawia swoje zalety. Jest w stanie zgasić rozgorzałe w ludziach emocje, spowodowane tragicznymi wydarzeniami. Pomaga dobierać kapelusz żałobny, godnie znosić złe nowiny, niesprawiedliwości na świecie czy poczucie braku poczucia działania Boga.
Zasada w dalszym ciągu jest tylko jedna – „zaufaj chemicznej litości”.
Uosobiona pastylka ukazuje, jak wielką władzę ma nad człowiekiem. Panuje nad nim. Pomaga uciec od problemów i tym samym trzyma pieczę nad tym, żeby ludzie nie odstawiali jej na bok.
Następnie w kolejnych wersach swoje słowa kieruje do młodych.
Tłumaczy im, że całą swoją przyszłość mogą zbudować, lądując wyłącznie na cztery łapy. Zaznacza, że ona im to zapewnia. Jej wyjaśnienie brzmi następująco: „Kto powied
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Wędrówką życie jest człowieka – Edward Stachura – Analiza i interpretacja
- Nic dwa razy – Wisława Szymborska – Analiza i interpretacja
- Straszno – Stanisław Grochowiak – Analiza i interpretacja
- Miłość (1) – Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – Analiza i interpretacja
- Pamiętajcie o ogrodach – Jonasz Kofta – Analiza i interpretacja
- List do ludożerców – Tadeusz Różewicz – Analiza i interpretacja
- Fortepian Szopena – Cyprian Kamil Norwid – Analiza i interpretacja
- Ocalony – Tadeusz Różewicz – Analiza i interpretacja
- Moja piosnka (II) – Cyprian Kamil Norwid – Analiza i interpretacja
- Niepewność – Adam Mickiewicz – Analiza i interpretacja
Dodaj komentarz jako pierwszy!