Przy okrągłym stole – Julian Tuwim – Analiza i interpretacja
Zamień czytanie na oglądanie!
#Julian Tuwim urodził się 13 września 1894 roku w Łodzi, zaś zmarł 27 grudnia 1953 roku w Zakopanem. Był wybitnym polskim poetą dwudziestolecia międzywojennego, autorem skeczów i tekstów piosenek. Używał ponad czterdziestu pseudonimów, z których najbardziej znane to: Jan Wim, Pikador, Dr Jodocus, Alcybiades Kminek oraz Julian Rozbij Tuwicki.
W czasie dzieciństwa mieszkał w Łodzi na ulicy Widzewskiej 44. Uczęszczał do Męskiego Gimnazjum Rządowego. Początkowo nie był zbyt pilnym uczniem i jego wyniki mogły rozczarowywać. Szczególną niechęcią darzył matematykę, przez którą musiał powtarzać szóstą klasę. Początek jego kariery był związany z twórczością Leopolda Staffa, gdyż Julian Tuwim przekładał jego wiersze na język esperanto.
Pierwszy samodzielny debiut pisarza miał miejsce w roku 1911, gdy w „Kurierze Warszawskim” ukazał się jego wiersz pod tytułem „Prośba”. Utwór ten podpisał inicjałami swojej przyszłej żony Stefanii Marchwiówny.
Po zakończonej edukacji podstawowej postanowił kontynuować zdobywanie wiedzy na Uniwersytecie Warszawski. Rozpoczął pierwszy rok na polonistyce oraz prawie, lecz porzucił studia po pierwszym semestrze.
Julian Tuwim to współzałożyciel grupy artystyczne Skamander, do której należało wielu wybitnych twórców: Antoni Słonimski, Kazimierz Wierzyński, Jarosław Iwaszkiewicz oraz Jan Lechoń.
W roku 1939 udał się na emigrację do Francji. Wraz z przyjaciółmi uwielbiał spędzać czas w przytulnych paryskich kawiarenkach. Szczególnie upodobał sobie jedną Cafe de la Regence. Po kapitulacji Francji, z racji swojego żydowskiego pochodzenia, czuł się zagrożony. Wraz z Janem Lechoniem udał się zatem poprzez Hiszpanię do Brazylii, do Rio de Janeiro. Po upływie krótkiego czasu dołączył do nich także Kazimierz Wierzyński i wspólnie postanowili przedostać się do Ameryki. Osiedlili się w Nowym Jorku, gdzie mieszkali przez prawie pięć lat. Z racji swojego pochodzenie w trakcie II wojny światowej Niemcy umieścili wszystkie utwory Juliana Tuwima na liście zakazanych i przeznaczonych do zniszczenia.
Do Polski wrócił po zakończeniu II wojny światowej i osiadł w Aninie. Adoptowali córkę Ewę, która w 2006 roku stworzyła fundację wspierającą niepełnosprawną i śmiertelnie chorą młodzież.
Julian Tuwim zmarł na atak serca w Zakopanem. Spoczął w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie.
##Wiersz „przy okrągłym stole” jest przykładem liryki miłosnej i został zadedykowany ukochanej
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Wędrówką życie jest człowieka – Edward Stachura – Analiza i interpretacja
- Nic dwa razy – Wisława Szymborska – Analiza i interpretacja
- Straszno – Stanisław Grochowiak – Analiza i interpretacja
- Miłość (1) – Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – Analiza i interpretacja
- Pamiętajcie o ogrodach – Jonasz Kofta – Analiza i interpretacja
- List do ludożerców – Tadeusz Różewicz – Analiza i interpretacja
- Fortepian Szopena – Cyprian Kamil Norwid – Analiza i interpretacja
- Ocalony – Tadeusz Różewicz – Analiza i interpretacja
- Moja piosnka (II) – Cyprian Kamil Norwid – Analiza i interpretacja
- Niepewność – Adam Mickiewicz – Analiza i interpretacja
Dodaj komentarz jako pierwszy!