Przyjaciele – Adam Mickiewicz – Analiza i interpretacja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Przyjaciele – Adam Mickiewicz – Analiza i interpretacja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

O autorzeAutorem wiersza „Przyjaciele” jest Adam Mickiewicz, który urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu koło Nowogródka, a zmarł 26 listopada 1855 roku w Konstantynopolu. Był synem Mikołaja Mickiewicza herbu Poraj i Barbary z domu Majewskiej. To jeden z największych polskich poetów. Był także publicystą, wykładowcą i wizjonerem. Okres jego działalności przypada na epokę romantyzmu. Był współzałożycielem polskiego tajnego stowarzyszenia studentów i absolwentów Uniwersytetu Wileńskiego zwanego Towarzystwem Filomatów.
Jest on autorem wielu poematów epickich, dramatów, liryki oraz publicystyki. Adam Mickiewicz uznawany jest za jednego z polskich wieszczów narodowych. Był inspiracja dla malarzy, grafików i kompozytorów.
Przykłady jego dzieł: „Ballady i romanse”, „Dziady cz. II”, „Dziady cz. III”, „Dziady cz. IV”. „Konrad Wallenrod”, „Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie”, „Sonety krymskie”, „Reduta Ordona”, „Oda do młodości”.Geneza utworu
Adam Mickiewicz chętnie pisał bajki. Napięta sytuacja pod zaborami oraz powstanie listopadowe skłoniło Mickiewicza, aby swoją ojczyznę bronić. Pisaniem niósł swoim rodakom radość i pocieszenie, a także nadzieję na niepodległość. Swoje bajki wieszcz wzorował na twórczości Ezopa. Zachwycał się pięknem ojczystej ziemi i jej folklorem: gwarą, zwyczajami i twórczością ludową, tańcami, muzyką, instrumentami, do czego chętnie nawiązywał w bajkach i innych utworach.W bajcie „Przyjaciele” ludzkie postawy nie są przedstawione z wykorzystaniem alegorii zwierzęcych.
Analiza 
Bajka „Przyjaciele” to trzynastozgłoskowy wiersz o nieregularnej budowie. Ma on z cztery strofy, a każda z nich ma o jeden wers mniej niż poprzednia: I strofa – 9 wersów, II strofa – 8 wersów, III strofa – 7 wersów, IV strofa – 6 wersów.W wierszu są zastosowane różne rymy:
a) parzysty (aabb) zwany sąsiadującym – występuje na początku I, II, III strofy oraz na końcu I, III i IV strofy;

b) okalający (abba) – występuje w II, III i IV strofie;c) przeplatany, zwany krzyżowym (abab) – występuje w I strofie.Liczba sylab w wersach nie jest taka sama.
W wierszu wyst�

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.