Przyjaciele – Ignacy Krasicki – Analiza i interpretacja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Przyjaciele – Ignacy Krasicki – Analiza i interpretacja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Kilka zdań o autorze

Ignacy Krasicki urodził się w Dubiecku nad Sanem w 1735 r., a zmarł w 1801 r. w Berlinie.
Był prymasem Polski i arcybiskupem gnieźnieńskim, a także biskupem warmińskim. Przede wszystkim jednak jest uznawany za wybitną postać polskiego oświecenia. Nazywa się go często „księciem poetów polskich”. Był świetnym poetą, prozaikiem i publicystą. Zasłynął m.in. z pisania bajek opisujących ludzkie cechy i zachowania w prosty, prześmiewczy sposób.
Są one powszechnie omawiane w szkołach.

Analiza i interpretacja utworu

Bajka „Przyjaciele” opowiada o zającu, którego zabiły psy. Za życia zwierzę było otoczone wieloma kompanami. Z radością spędzało czas pasąc się na łące. Zając żył z każdym w zgodzie. Pewnego dnia, gdy świtem usłyszał nadchodzące psy i odgłosy trąb, udał się szybko w kierunku przyjaciół. Chciał bowiem żeby pomogli mu w ucieczce. On w pojedynkę nie miał szans na uratowanie się przed agresorami. Zwrócił się więc do konia, ale ten mu odmówił kierując zająca do reszty znajomych. Udał się do woła, który również nie zaoferował mu pomocy. Był umówiony i musiał udać się na spotkanie. Polecił mu schować się w trawie do swojego powrotu, wskazał też będącego nieopodal kozła. Zwierzę stanowczo odmówiło argumentując to twardością swojego grzbietu. Podróż na nim byłaby dla zająca niewygodną. Kozioł polecił mu owcę o miękkiej wełnie. Bohater ponownie udał się w prośbie. Niestety znów usłyszał przykre słowa, w których owca odmówiła mu pomocy zasłaniając się tym, że uciekając we dwójkę będą na tyle wolni, że pościg ich dogoni. W ostateczności przerażone zwierzę poprosiło pasące się na łące cielę. Ono powołało się na brak pomocy ze strony starszych i jak pozostali odmówiło i uciekło zostawiając zająca na pastwę napastników. Ci, gdy dogonili zwierzę, zabili je „wśród serdecznych przyjaciół”.

Bajka odwołuje się idealnie do powiedzenia „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”.
Zając jest bezbronnym, dobrym kompanem. Na łące znanym przede wszystkim ze swojej uprzejmości i pozytywnego nastawienia. Nie j

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.