Przypowieść – Krzysztof Kamil Baczyński – Analiza i interpretacja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Przypowieść – Krzysztof Kamil Baczyński – Analiza i interpretacja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w Warszawie 22 stycznia 1921 roku a zmarł 4 sierpnia 1944 roku. Nosił różne pseudonimy m.in. Jan Bugaj, Piotr Smugasz czy Krzyś. Był polskim poetą, podchorążym Armii Krajowej, piszącym podczas drugiej wojny światowej. Wielce utalentowany, którego poezję cenili koledzy i krytycy. Podczas krótkiego życia napisał cztery tomiki poezji; ,,Zamknięty echem” ,,Dwie miłości” ,,Wiersze wybrane” ,,Arkusz poetycki Nr 1”oraz zamieszczał swoje utwory w pismach konspiracyjnych. Zginał podczas Powstania Warszawskiego. Należał do batalionu ,,Parasol” Armii Krajowej. Silny wpływ doświadczeń wojennych widać w jego poezji. Jest tam wiele wątków katastroficznych oraz zwątpienie, co do szlachetności w gatunku ludzkiego. Jest tam również wiele smutku dotyczącego zagłady istniejącego świata. Bólu, że oto odchodzi wszystko, co znane, co zostało z taką precyzją i wyczuciem piękna stworzone. Odczuwał również potrzebę oczyszczenia z czarnych myśli i grozy. Poprzez słowo chciał uporać się z ogromem uczuć, które targały jego duszą. Jakby dla równowagi pisał również wiersze przepełnione pięknymi strofami o miłości i nadziei.
Wiersz pt.,, Przypowieść” nawiązuje do historii powstania świata według Księgi Rodzaju. Opisuje Boga stwarzającego świat i człowieka.(,, Pan Bóg uśmiechnął się i wtedy powstała ziemia…”)
Piękna, żyzna niczym,, złote jabłko. Nastrój tej części wiersza jest podniosły. Paleta barw bogata. Rozlana szerokim strumieniem po strofach. Niczym na obrazach malarzy Impresjonizmu pełno tam światła i koloru (.,, Światło przenika do ziemi… Powietrze od lasów czarne…Fale się barwią na kolor dojrzałej jagody…”) Doskonały świat stworzony przez dobrego Stwórcę. Jest w nim miejsce dla wszelkiego stworzenia; tego niewidzialnego i tego okazałego w swej postaci. Jest miejsce dla wszelkich ziół, drzew, krzewów i kwiatów. Cały świat jest w równowadze. Jedno przenika w drugie. Śmierć rodzi kolejne istnienie lub pomaga w jego utrzymaniu. Idylliczny obraz świata. Raj. I nagle pojawia się człowiek. Cały w sprzecznościach.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!