Samotność – Kazimiera Iłłakowiczówna – Analiza i interpretacja
Kazimiera Iłłakowiczówna była poetką, tłumaczką- poliglotką. Urodziła się Wilnie 6.08.1892 roku, zmarła 16.02.1983 roku w Poznaniu.
Interpretacja wiersza
Wiersz ,,Samotność” Kazimiery Iłłakowiczówny opowiada o samotnej lalce. Czeka ona na powrót dziewczynki, która jest jej właścicielką. Lalka została porzucona przez Krysię i nie może się oswoić z tą sytuacją. Towarzyszą jej lęk, strach oraz uciążliwa samotność. Nie znalazło się bowiem dla niej miejsce na półce czy w ,,lalkowym domku” ,więc musi znajdować się pod stołem. Niezauważalna zabawka posiada umiejętności odczuwania czyichś uczuć, jest jej bardzo przykro z powodu odrzucenia- być może Krysia już wyrosła z bawienia się lalkami i znalazła inne zainteresowania. Możliwe jest też, iż dziewczyna wyjechała i powróci do swojej ukochanej lalki. Zabawka ma dziwne wyobrażenia, zauważyła za oknem człowieczka i czuła, że jest zagrożona. Nieznana istota miała przy sobie dużą ilość szpilek, które wbijała w mury budynku. Zgarbiony człowieczek nie miał w sobie żadnego współczucia. Lalka bardzo się bała i żyła w nadziei by jej właścicielka wróciła i zapewniła jej bezpieczeństwo. Bardzo docenia dziewczynkę i wie, że nic nie jest dla niej zagrożeniem. Zabawka oczekuje na powrót Krysi i czuje samotność. Lalkę w wierszu Iłłakowiczówny można porównać do samotnego dziecka- ludzkiej istoty, które zmierza się ze swoimi słabościami, lękami. Zły człowiek za oknem przypomina potwora dziecięcej wyobraźni. Lalka i Krysia są odwzorowaniem relacji między dzieckiem, a matką. Dziecko czuje oparcie w rodzicu i z każdym lękiem przychodzi do rodzica, ponieważ to on jest w stanie zapewnić mu bezpieczeństwo i opiekę. Zatem jedyny sposób na pozbycie się strachu oraz wyobrażonych stworów jest powrót opiekuna oraz jego troska. Historia typowej lalki obrazuje samotne, porzucone dziecko, które potrzebuje opieki rodzica. Prawdopodobnie Krysia nie była świadoma tego, jak ciężko jest lalce zostać samej w pustym domu. Osoby dorosłe bardzo często nie zważają na dziecięce słabości, nie interesują się nimi. Warto również zauważyć, iż dzieci też mają uczucia, tak samo jak ich opiekunowie.
Analiza wiersza
Utwór Kazimiery Iłłakowiczówny,, Samotność” jest przykładem liryki pośredniej. Podmiot liryczny w wierszu nie bierze udziału w wydarzeniach, ale przygląda się im. ,,Ja” liryczne nie wyraża wprost swoich przemyśleń, nie ocenia również sytuacji bohaterów występujących w poezji. Poetka w swoim utworze zawarła sytuację aby czytelnicy wyciągnęli z niej wnioski. Bohaterką wiersza jest osamotniona lalka, która została porzucona przez Krysię- swoją właścicielkę. Kazimiera Iłłakowiczówna w swoim dziele nie zastosowała podziału na strofy. Znajduje się w nim osiem wersów i rymy parzyste. Przypomina typowy dziecięcy wierszyk. Występują w nim epitety (określenie rzeczownika) np. ,,zgarbiony człowieczek” , ,,senna lalka”. W wierszu są również porównania:,, blada jak płótno” oraz liczne zdrobnienia np. ,,człowieczek”. W utworze są też powtórzenia np. ,,tak jej smutno tak smutno” oraz zawartą metaforę, czyli przenośną wypowiedź podmiotu lirycznego: ,,koszyk ma pełen cieniutkich szpileczek, wtyka je w szpary murów, aż lecą pyłki tynku”. Nieznana osoba za oknem symbolizuje lęk dziecka oraz przerażenie.
Charakterystyka podmiotu lirycznego.
Podmiot liryczny w wierszu,,Samotność” Kazimiery Iłłakowiczówny nie wyraża wprost swoich refleksji (nie ujawnia się) jest to osoba obserwująca wydarzenia w wierszu. Nie mamy informacji dotyczących jej charakteru.
Geneza powstania utworu
Kazimiera iłłaczykówna była pisarką, tłumaczem- poliglotką. Swoją karierę z tworzeniem wierszy zaczęła w wieku 17 lat. Tworzyła między innymi wiersze dla dzieci, ale była też wrażliwa na krzywdę innych. Poetka skupiała się przede wszystkim nad prostotą dlatego też powstał wiersz ,,Samotność” jej autorstwa. Kobieta w swoim utworze chciała zwrócić się do rodziców by częściej zwracali uwagę na swoje dzieci oraz by otoczyli ich troską oraz poczuciem bezpieczeństwa. Poezja iłłaczykówny jest obszerna, gdyż nie pisała tylko wiersze, ale również prozy.
Sprawdź również:
- Wędrówką życie jest człowieka – Edward Stachura – Analiza i interpretacja
- Nic dwa razy – Wisława Szymborska – Analiza i interpretacja
- Straszno – Stanisław Grochowiak – Analiza i interpretacja
- Miłość (1) – Maria Pawlikowska-Jasnorzewska – Analiza i interpretacja
- Pamiętajcie o ogrodach – Jonasz Kofta – Analiza i interpretacja
- List do ludożerców – Tadeusz Różewicz – Analiza i interpretacja
- Fortepian Szopena – Cyprian Kamil Norwid – Analiza i interpretacja
- Ocalony – Tadeusz Różewicz – Analiza i interpretacja
- Moja piosnka (II) – Cyprian Kamil Norwid – Analiza i interpretacja
- Niepewność – Adam Mickiewicz – Analiza i interpretacja
Dodaj komentarz jako pierwszy!