Szczur i kot – Bajki – Ignacy Krasicki – Analiza i interpretacja

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Szczur i kot – Bajki – Ignacy Krasicki – Analiza i interpretacja, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

W tym wypracowaniu pragnę przybliżyć czytelnikowi wiersz Ignacego Krasickiego pod tytułem „Szczur i kot”.
Zanim jednak zajmę się dokładniej z tym utworem, sądzę, że warto zapoznać się najpierw z jego autorem.
Ignacy Błażej Franciszek Krasicki herbu Rogala urodził się 3 lutego 1735 roku w Dubiecku, zaś zmarł 14 marca 1801 roku w Belinie. Był duchownym, biskupem warmińskim, arcybiskupem gnieźnieńskim, hrabią Świętego Cesarstwa Rzymskiego oraz prezydentem Trybunału Głównego Koronnego w Lublinie.
Był także odznaczony Krzyżem Devotionis, został kawalerem maltańskim a od 1795 roku aż do swojej śmierci piastował urząd Prymasa Polski. Krasicki był synem Jana Bożego, kasztelana chełmskiego, senatora Rzeczpospolitej oraz Anny Starzechowskiej. Początkowo mieszkał wraz ze swoimi rodzicami, lecz dużą część swoich młodych lat spędził u matki chrzestnej Teofili z Wapowskich.
Już od dziecka przejawiał wielką miłość do książek i nauki. Był bardzo dobrze wyedukowany, ukończył kolegium Jezuitów we Lwowie. Tuż po zakończeniu nauki wyjechał na dwa lata do Rzymu, był tam prowizorem, opiekującym się archiwum. Po powrocie nawiązał serdeczną przyjaźń z przyszłym królem Polski Stanisławem Augustem Poniatowskim. To właśnie od czasów, gdy ten władca zasiadł na tronie rozpoczęła się kariera duchowna Ignacego Krasickiego. W czasie swojego życia odbywał wiele podróży. Zwiedził Berlin, Poczdam, Paryż.
Pochowany został w katedrze pod wezwaniem świętej Jadwigi Śląskiej w Berlinie, zaś w roku 1829 jego szczątki przeniesiono do katedry gnieźnieńskiej.
Krasicki jest jednym z najważniejszych polskich twórców epoki oświecenia. Jego debiutem pisarskim był „Hymn do miłości Ojczyzny”. Jednymi z najważniejszych jego dzieł są „Monachomachia”, „Myszeida” oraz „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki”.
Jednak większość osób kojarzy go głównie z napisanych przez niego bajek, które zawsze zawierają morał, swojego rodzaju naukę dla młodszych pokoleń.
Bajka „Szczur i kot” została wydana w pierwszej części „Bajek i

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.