🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

W pokoju ciemnym – Jerzy Harasymowicz – Analiza i interpretacja

Jerzy Harasymowicz urodził się dwudziestego czwartego lipca 1933 roku w Puławach, a zmarł dwudziestego pierwszego sierpnia 1999 w Krakowie. Był jednym z najwybitniejszych współczesnych poetów polskich. Mimo że mieszkał w Krakowie, w swojej twórczości wierny był ziemi sądeckiej, gdzie spędził większą część swojego życia. Najczęściej poruszał tematy podgórskiej przyrody i zanikającego folkloru.
Jerzy Harasymowicz napisał wiersz pod tytułem ,,W pokoju ciemnym”. Jest to liryka sytuacyjna. Głównym tematem wiersza jest przytulność i spokój własnego domu. Wiersz składa się z dwóch zwrotek:
– w pierwszej podmiot liryczny mówi, że najbardziej uspokajające i kojące jest…

– wyjaśnienie, co tak koi człowieka, pojawia się w drugiej strofie: jest to szum gotującej się wody, parskanie czajnika w pokoju otulonym wieczornym zmrokiem.

Podmiot liryczny nie jest w tym wierszu określony. Można się jednak domyślać, iż jest nim ktoś, kto jest świetnym obserwatorem ludzkich zachowań. Osoba mówiąca zauważa, że bardzo dobrym lekiem na uspokojenie i pokonanie strachu w ciemnym pokoju jest odgłos gotującej się wody w czajniku. To wprowadza nastrój pewności i bezpieczeństwa. Tu również czajnik jest symbolem domu, ciepła, serdeczności oraz spokoju. Zwykłe domowe odgłosy i dźwięki, sytuacje typowe dla codziennego życia, pozwalają zapomnieć o lęku. To, co jest nam znane, daje nam poczucie bezpieczeństwa.
Wiersz składa się z dwóch części. Brak w nim znaków przestankowych (wiersz biały). Ostatnie zwrotki rymują się: lekiem – człowiekiem. Czajnik pełni funkcję symbolu bezpiecznego domu, poczucia swojskości. Urasta do rangi duszy domu.
Zgadzam się z autorem, że dom powinien być oazą spokoju. Powinna z niego emanować przytulność i miłość. Według mnie każdy powinien czuć się bezpiecznie we własnym domu. Mam na myśli to, że dom to nie tylko cegły. Dom to również atmosfera. Od nas jedynie zależy jak będziemy się czuć w mieszkaniu. Możemy sprawić, że będziemy się w nim czuli spełnieni i szczęśliwi. Dom jest po to, by nas chronił. A my jesteśmy po to, by o niego dbać. O tym jest wiersz Jerzego Harasymowicza pod tytułem ,, W pokoju ciemnym ”. Uważam ten wiersz za bardzo wartościowy. Sądzę, że każdego może wiele nauczyć na temat tego jak sprawić, by dom był naszym schronieniem, miejscem, gdzie chcemy przebywać w trudnych oraz dobrych chwilach naszego życia. Dlaczego tak ważne jest, aby człowiek dobrze się czuł we własnym mieszkaniu? Odpowiedź jest prosta – dom to miejsce, gdzie spędzamy ogromnie dużo czasu. W nim dorastamy, z dziecka zmieniamy się w dorosłych, odpowiedzialnych ludzi. Niektórzy zostają tam aż do śmierci. Inni zakładają rodzinę i wyprowadzają się od rodziców. Prawdopodobnie to w nowym, stworzonym przez siebie budynku spędzą resztę swojego życia. Ważne jest, by być w nim szczęśliwym. Każdy, bez wyjątku potrzebuje swojego miejsca na ziemi.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!