🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Widok z gór – Anna Kamieńska – Analiza i interpretacja

O autorceAnna Kamieńska urodziła się dwunastego kwietnia 1920 roku w Krasnymstawie, a zmarła dziesiątego maja 1986 w Warszawie. Była polską poetką, pisarką, tłumaczką i krytyczką literacką. Była autorką książek dla dzieci i młodzieży. Przekładała między innymi z języków takich jak: rosyjski, bułgarski, białoruski, słowacki, łaciński oraz hebrajski. Jej dorobek to prawie 100 książek.
Analiza i interpretacjaTematem wiersza są ulotne przeżycia i wrażenia wywołane stanem przyrody. Wiersz liczy cztery strofy:
a) w pierwszej opisano następujący obraz: pogodny dzień w górach, w dolinie młoda kobieta ścina gałązki, wesoło śpiewając, jej śpiew rozlega się echem;

b) w drugiej opisano staruszka stojącego na zielonej łące; spadające na ziemię gruszki świadczące o tym, że tego roku owoce bogato obrodziły; zabawy dzieci, które głośno krzyczą i biegają po łące;

c) w trzeciej nagle na niebie pojawia się ciemna chmura, nadchodzi burza, a mały chłopiec żałośnie płacze – pewnie trochę się boi;

d) w czwartej zwrotce opisano pośpieszną pracę na łące. Dorośli chcą przed ulewą zagrabić skoszoną koniczynę. Podmiot liryczny kończy wiersz stwierdzeniem, że kiedy jest smutny, zaczyna czuć się lepiej, kiedy obserwuje ziemię i niebo.

Podmiot liryczny jest obserwatorem pejzażu, stara się przedstawić go odbiorcy jak najdokładniej. Opis górskiego pejzażu ma służyć jako przekaz przeżyć podmiotu lirycznego podziwiającego spokój i monumentalizm gór. W wierszu jest lato, okres żniw, na polach pracują górale. Opisywany przez podmiot liryczny świat -zarówno krajobraz, jak i zwierzęta – jest pokrewny człowiekowi. Człowiek jest przedstawiony jako jeden z elementów środowiska, czuje i przeżywa tak, jak podpowiada mu przyroda. Radosny, pełen śpiewu nastrój niknie momentalnie, gdy nadchodzi cień chmury. Wraz z nagle pojawiającym się deszczem i płaczem chłopca nadchodzi dla podmiotu lirycznego „godzina smutku”.
Sytuację liryczną wiersza stanowi oglądanie i przeżywanie widoków górskich przez podmiot liryczny, który, podziwiając górski pejzaż, postrzega go nie tylko w sposób poetycki, ale i malarski – na przykład: „Góry klęczą nad wodą jak praczki ”. Pełna śpiewu dolina oglądana jest niejako z góry i wydaje się tętnić swoistym życiem, pełnym ładu oraz harmonii. W wierszu zawarta jest refleksja o szczęściu: „W godzinie smutku nic mi nie trzeba. Tę trochę ziemi i nieba”.Wydaje się, że szczęście podmiotu lirycznego leży w samym fakcie istnienia. Wystarczy mu trochę „ziemi i nieba ”. Szczęściem są nie nadzwyczajne wydarzenia, ale zwykłe codzienne życie, ulotność chwili i zmienność nastroju. Prawdziwa wartość życia leży w nim samym. Sam tytuł tekstu – „Widok z gór” – zawiera sugestię interpretacyjną: powinniśmy spojrzeć na nasze życie z oddalenia, z dystansem, z perspektywy gór, a dostrzeżemy wtedy urok przemijania i ulotność chwili, którą w wierszu utrwaliła Anna Kamieńska.
Jest to liryka opisowo-narracyjna. Podmiot liryczny mówi o swoich uczuciach poprzez opis krajobrazu – liryczne opowiadanie o tym, co obserwuje.
Budowa wiersza:
Wiersz zawiera cztery czterowersowe strofy, o rymach parzystych, żeńskich. Ostatni wers zawsze jest krótszy – stanowi zakończenie zwrotki, jest jej dobitnym zamknięciem.
Najczęściej pojawiającym się środkiem stylistycznym jest personifikacja – uosobienie. Przyrodę oglądaną przez podmiot liryczny cechuje jej uczłowieczenie.Wrażenia po lekturzeWedług mnie wiersz Anny Kamieńskiej jest bardzo wartościowy i niesamowity. Sprawia wrażenie trójwymiarowego. Oczami wyobraźni widzę już ten krajobraz, te góry. To, co przedstawiła w tym wierszu ta wspaniała poetka, jest pokarmem dla duszy.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!