Motyw everymana – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw everymana – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw everymana jest bardzo bliski każdemu z nas, gdyż everyman to inaczej tłumacząc z angielskiego „każdy człowiek”.
Określenie „everyman” pochodzi z średniowiecznego angielskiego utworu „The Somonyng of Everyman”. Utwór ten jest moralitetem.

Moralitet to utwór dramatyczny o tematyce religijnej, który powstał w XIV wieku, głównie w Niemczech, Holandii, Anglii, Francji, chociaż i w Polsce miał swoich przedstawicieli. Moralitety pokazywały wydarzenia skupione wokół jednego bohatera, który musiał wybierać pomiędzy złem a dobrem,a co za tym idzie pomiędzy potępieniem a zbawieniem.

Postać ukazywana w moralitecie była uniwersalna, mógł się z nią utożsamiać każdy człowiek. Osoba ta nie miała żadnych cech jednostkowych, narodowych, rasowych -była po prostu każdym, a jednocześnie nikim szczególnym. Przeważnie o duszę bohatera walczyły uosobienia w postaci Dobra, Zła (odpowiedniki anioła i diabła w religii chrześcijańskiej). Everyman w zależności od tego czy wybrał dobro czy zło mógł dostąpić zbawienia albo spaść w czeluście piekieł. Przesłanie takich utworów miało charakter uniwersalny – postępuj dobrze a zostaniesz zbawiony.
Moralitety były przeważnie podniosłe i poważne, czasami też pojawiały się w nich elementy komiczne.

Everyman ceni sobie uroki życia i korzysta z nich. W obliczu śmierci stwierdza, że wszystko co cenił za życia jest właściwie bezwartościowe. Uroda, bogactwo – to, do czego dążył bohater kończy się dla niego w obliczu ostatecznym rozrachunku z Bogiem. W utworach średniowiecznych bohater przemawia poprzez upersonifikowane Dobro, Zło itp. na temat kim jest człowiek, co stanowi sens życia, jakie powinny być najważniejsze wartości w życiu człowieka. Mówi o tym, co decyduje o tym, że ostatecznie człowiek może nazywać się „człowiekiem”.

W średniowiecznym sonecie lirycznym Mikołaja Sępa-Szarzyńskiego zatytułowanego „O wojnie naszej, którą wiedziemy z szatanem, światem i ciałem”
everyman cierpi, ponieważ jest rozdarty pomiędzy uciechami cielesnymi świata a duszą, która chce zrobić wszystko, aby człowiek osiągnął zbawienie. Boi się, że jako c

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.