Motyw miłość-śmierć – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw miłość-śmierć – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Miłość i śmierć to dwa różne stany, tak skrajne, a jednocześnie tak ściśle przenikające się. Trudno zobaczyć miłość samą w sobie, ale jej objawy są widoczne wszędzie. Śmierć widzimy na każdym kroku, ale to, co do niej doprowadza, nie zawsze jest jasne. Uczucia kochania doznaje każdy, umrzeć także przyjdzie wszystkim.
W literaturze te dwa motywy bardzo często wzajemnie się łączą. Jedno wynika z drugiego albo jedno wyklucza drugie. Miłość doprowadza do śmierci albo od niej ratuje. Czasami jest tak, że autor uwydatnia pewne aspekty kochania, ażeby w dalszej części dzieła przedstawić kontrastujące umieranie. Często rozpatrywane jest uczucie kochanków i ich tragedia, często pokazana jest miłość do bliźniego lub do kraju, która doprowadzi do walki lub ją łagodzi.
Motyw miłości i motyw śmierci w literaturze są na tyle z sobą związane, że postaram się udowodnić, że jedno bez drugiego nie istnieje.
Pierwszym utworem, który najdoskonalej ukazuje bezgraniczną miłość, a potem okrucieństwo śmierci, jest „Biblia”.  Bóg Ojciec tak umiłował ludzi, że zesłał im swego Syna, aby odkupił swoją śmiercią ich grzechy. Jezus Chrystus umarł na krzyżu z miłości do ludzi, którzy tak okrutnie Go traktowali. Był w stanie znieść wszystko, aby innym było lepiej. A na koniec swej ziemskiej drogi jeszcze prosił Ojca o przebaczenie dla ludzi, bo „nie wiedzą co czynią”.
Kolejnym dziełem, gdzie wielokrotnie opisywane są śmierć i miłość jest mitologia. Bardzo często jest to uczucie kochanków, jak na przykład miłość Amora i Psyche, z których jedno ratuje drugiego od śmierci. Miłość w tym przypadku wyciąga bohaterkę z wiecznego snu. Jednakże nie zawsze tak się dzieje, w micie o Orfeuszu i Eurydyce żniwo zbiera śmierć, pomimo że miłość była ogromna i Orfeusz odważnie o nią walczył.
Miłość do ojczyzny z kolei, ukazana jest w „Pieśni o Rolandzie”, który to umiera w jej obronie. Główny bohater oddaje swe życie za Francję. Do tego stopnia umiłował kraj i swoją rycerską posługę, że śmierć w obronie Francji jest dla niego rzeczą oczywistą.
A może „Dzieje Tristana i Izoldy”? Ach, tutaj przedstawiona jest miłość bezgraniczna! Historia tej pary przedstawia uczucie, które nie poddało się śmierci. Nawet gdy ta rozdzieliła ciała zakochanych, to nie zwyciężyła. Krzew głogu łączy groby kochanków. Ścinany odrasta, by ukazywać symbolikę triumfu uczucia nad światem zmarłych.
Podobnie dzieje się u kochanków w „Boskiej komedii” Dante Alighieri’ego. Śmierć rozdziela ciała, ale ich miłość niejako zwycięża, bo razem cierpią katusze w piekle.
Niemalże

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.