Motyw napoleoński – Motyw literacki
Zamień czytanie na oglądanie!
Czuwaj! Zapraszam Was do przeczytania mojej pracy o motywie napoleońskim w literaturze. Omówię ten motyw odwołując się do dwóch książek i jednego wiersza: naszej Epopei Narodowej pt. „Pan Tadeusz”, którą napisał Adam Mickiewicz, oraz do jednej z najpopularniejszych lektur szkolnych, czyli do „Szatana z siódmej klasy” pióra Kornela Makuszyńskiego. Wierszem będzie „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech” autorstwa Józefa Wybickiego. Oczywiście motyw napoleoński występuje również między innymi w „Lalce” Bolesława Prusa oraz w „Popiołach” Stefana Żeromskiego, czy w wersji „Pana Tadeusza” którą napisał Juliusz Słowacki, ale ja się skupię na tych dwóch pierwszych. Zapraszam do czytania.
Motyw napoleoński dotyczy oczywiście postaci Napoleona Bonaparte, francuskiego cesarza, który był dowódcą wojskowym oraz jego armii. Warto wspomnieć, że po francusku „bon aparté” znaczy „dobry początek” co może być ciekawym podsumowaniem epoki. Polacy dzięki walce u boku Napoleona mogli cieszyć się ograniczoną niepodległością w ramach Księstwa Warszawskiego.
Ale zacznijmy od początku. Panie i panowie! Przed państwem Pan Tadeusz. W swoim wielkim dziele Adam Mickiewicz przedstawił nadzieję Polaków na nowe wydarzenia. Gdy ksiądz Robak przybywa na Litwę wszyscy czują, że coś za tym się kryje. I mają rację! Przybywa on, aby namawiać ludzi do walki po stronie Napoleona. W jego opowieściach Bonaparte przybiera postać istnej legendy, wielkiego mocarza i bohatera. Ksiądz Robak jest przekonany, że jego armia może pokonać Rosję i zapewnić Polsce wolność i niepodległość. Jak sami widzicie bohater „Pana Tadeusza” mocno idealizował i hiperbolizował dokonania (i plany) Napoleona, jednak ludzie potrzebowali takiej mocnej nadziei – zarówno wymyśleni przez Mickiewicza bohaterowie, jak i (może przede wszystkim) czytelnicy.
Same walki napoleońskie w tym wypracowaniu pominę, teraz przyszedł czas na „Szatana z siódmej klasy”, a właściwie na retrospekcje zamieszczone w książce, napisane przez fikcyjnego Księdza Koszyczka (jak widzicie motyw księdza i motyw napoleoński zaskakująco często występuje w parze). Sama książka opowiada o rozwiązywaniu tajemnicy z czasów napoleońskich przez inteligentnego, tytułow
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
- Motyw Iliady i Odysei – Motyw literacki
- Motyw kariery – Motyw literacki
- Motyw literatury – Motyw literacki
- Motyw literatury i jej wpływu – Motyw literacki
- Motyw kota – Motyw literacki
- Motyw kobiety – Motyw literacki
- Motyw ucznia i mistrza – Motyw literacki
- Motyw kata – Motyw literacki
- Motyw ojca – Motyw literacki
- Motyw umierania i śmierci w średniowiecznej literaturze – Motyw literacki
Dodaj komentarz jako pierwszy!