Motyw powstania – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw powstania – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Powstania są bardzo ważnym aspektem podkreślającym jedność narodową. Zrywy te nie zawsze kończyły się sukcesem, jednak z całą pewnością pokazywały, że tożsamość narodowa wciąż istnieje w przeświadczeniach społeczności. Na przestrzeni dziejów Polski wzniecane były liczne powstania, a najważniejszymi z nich są:
*konfederacja barska (1768-1772 r.),
*powstanie kościuszkowskie (1794 r.),
*powstanie wielkopolskie (1806 r.),
*powstanie listopadowe (1830 r.),
*powstanie styczniowe (22.01.1863 r.),
*powstania śląskie (1919-1921 r.),
*powstanie w getcie warszawskim (1943 r.),
*powstanie Warszawskie (01.08.1944 r.)
Powstania udowadniają patriotyzm Polaków biorących w nich udział, tworząc wzorzec godny naśladowania.
Jak widać powyżej, najwięcej zrywów powstańczych Polacy przeprowadzali w romantyzmie, co wynikało z rozbiorów Polski. Powstało wówczas wiele dzieł o tematyce patriotycznej. Kolejnym momentem w historii, który odznacza się dużą ilością powstań, był czas drugiej wojny światowej. Na bazie tych dwóch okresów przedstawię przykłady utworów literackich, odwołujących się do działań narodowowyzwoleńczych.
Pierwszym dziełem, jakie przychodzi na myśl, gdy myślimy o powstaniach w romantyzmie, jest trzecia część dramatu „Dziady” autorstwa Adama Mickiewicza. Działania powstańców porównywane zostają tutaj do ofiary Chrystusa, jego śmierci i zmartwychwstania. Polska przedstawiana jest jako Chrystus narodów. Zgodnie z wizją księdza Piotra, upadek powstania możemy interpretować jako zdarzenie analogiczne do śmierci Chrystusa, czyli równocześnie zapowiedź zmartwychwstania. Różne rodzaje drewna, z którego wykonany jest krzyż, to zaborcy: Rosja, Austria i Prusy. Car rosyjski porównywany jest w utworze do Heroda, który morduje niewinne dzieci. Duchowny dostrzega również oblicze dziecka, które, jak twierdzi, ma się okazać wybawicielem. Sposób postrzegania przez autora powstania listopadowego jest na pewno bardzo budującą wizją. Ma wpływ na naród polski, podnosi odbiorców na duchu dając im wiarę w lepszą przyszłość.
Kolejnym dziełem o bardzo podobnej wymowie jest dramat Juliusza Słowackiego pod

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.