Motyw pracy – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw pracy – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Motyw pracy
Praca człowieka jest jedną z najważniejszych wartości. Zawód sprawia, że człowiek nawiązuje kontakty z innymi, łączy się z nimi więzami szacunku, przyjaźni, powoduje wytwarzanie się autorytetów oraz kształtowanie odpowiedzialności. W procesie pracy powstaje wytwór pracy podmiotu, ale też kształtuje się sam podmiot. W pracy rozwijają się zdolności człowieka, kształci się charakter, kształtują się poglądy na świat przechodząc w praktyczne postawy czynne.
W literaturze często pojawiają się rozważania na temat wartości pracy, zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni. W dawnej literaturze pojawiał się często w utworach dotyczących wsi. Jednym z pierwszych utworów w historii literatury polskiej, w którym pojawia się motyw pracy chłopów jest „Satyra na leniwych chłopów”. Autor rzekomej satyry będący niewątpliwi przedstawicielem szlachty pomstuje n chłopów, którzy na pańskim polu udają, że pracują. Przychodzą do pracy późno, często odpoczywają. Życie ziemiańskie w otoczeniu szczodrej przyrody zapewnia szlachcicowi wolność jako przeciwieństwo do skrępowania typowego dla życia dworskiego. Ziemianin może się tu czuć bezpieczny, robić to, na co ma ochotę, cieszyć się z możliwości polowania. Rej podkreślał urok możliwości przebywania ze zwierzętami. Był miłośnikiem ptaków i zwierząt gospodarskich. Jego wizerunki świń, wołów, koni, psów wyróżniają się trafnością obserwacji, wrażliwości zmysłowej.
W „Żywocie człowieka poczciwego” pisarz tworzy wizerunek człowieka, który serio traktuje pracę na roli i szanuje ją. Człowiek poczciwy troszczy się o swoje gospodarstwo i podwładnych. Nie karze ich, nie zmusza do niewolniczej pracy Wprost przeciwnie z pogodą i spokojem dogląd pracy wierząc, że podani lepiej będą pracować w atmosferze pogody i życzliwości niż w strachu i poniewierce. Idealny ziemianin jest dobrym sąsiadem, nie lubi intryg. Życie w otoczeniu przyrody zapewnia szlachcicowi nie tylko wrażenia estetyczne, ale przede wszystkim daje nieskrępowanie, możliwość utrzymania samego siebie. Praca na roli jest przeciwstawiana dworskiej obłudzie panującej w magnackich rezydencjach. Przedstawiając w jednym z rozdziałów dobrze utrzymany ogród autor chwali zapobiegliwość i skrzętność, ganiąc jednocześnie „gospodarstwo leniwe”. Człowiek poczciwy pojmuje serio prace na roli i szanuje ją. Zawsze też broni chłopów i zaleca traktować ich po ludzku. Z pogodą i spokojem dogląda żniwiarzy, gdy żną żyto, układają snopki w kopy. Rej rozumiał, że ludzie lepiej pracują w atmosferze pogody i życzliwości niż w strachu i udręce. W „Żywocie człowieka poczciwego” nie widać ostrej walki o sprawiedliwość społeczną, dość blado rysuje się również główny konflikt epoki. Sugestywnie został natomiast przedstawiony pozytywny ideał epoki: dobry w�

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.