Motyw wędrowca / podróżnika – Motyw literacki

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Motyw wędrowca / podróżnika – Motyw literacki, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Wędrowcem nazwać możemy osobę, która przemieszcza się nieustannie w celach krajoznawczych. Może być to również człowiek szukający swojego miejsca na ziemi, czy też sensu istnienia, czasem ucieczki. Podróże może odbywać on samotnie, albo w gronie najbliższych. Motyw wędrowca jest przedstawiany na różne sposoby na przestrzeni wieków.
„Boska komedia” Dante Alighieri
Poemat przedstawia wędrówkę po zaświatach (Piekło, Czyściec, Niebo). Głównym bohaterem jest sam autor, któremu w czasie podróży towarzyszy Wergiliusz (uosobienie mądrości starożytnego świata). Piekło jest przedstawione jako miejsce, w którym potępione dusze mają doznawać wiecznego cierpienia. Na Górze Czyśćcowej spotkać można dusze, które pragną odkupić swe grzechy. Jest to miejsce powrotu do ludzkich uczuć. W Raju Ziemskim Dante spotyka Beatrycze – swoją oblubienicę. Prowadzi go ona do Raju Niebieskiego. Jest to miejsce przepełnione szczęściem, ale zarazem okazja, aby uzmysłowić sobie podstawowe prawdy wiary. W konsekwencji poeta ma zaszczyt oglądać oblicze Boga, który jest najprawdziwszą Miłością.
„Kordian” Juliusz Słowacki
Tytułowy bohater – Kordian – to młody mężczyzna, który pragnie osiągnąć wielkie rzeczy. Nie potrafi jednak stwierdzić, co tak właściwie powinien robić, dlatego poddaje się próbie samobójczej. Na szczęście kończy się ona niepowodzeniem. Młodzieniec decyduje się więc na odbycie podróży po krajach Europy. Swoje życiowe powołanie odkrywa na szczycie Mont Blanc. Podczas podróży uczy się także wielu rzeczy. W Londynie przekonuje się o wpływie pieniądza. We Włoszech poznaje prawdę o miłości, którą można kupić. W Watykanie ma zaszczyt spotkać się z papieżem, jednak okazuje się on bardzo bezwzględny. Na bazie zdobytych doświadczeń Kordian traci swoje dotychczasowe ideały. Zmienia się on w patriotę działającego na rzecz ojczyzny.
„Sonety krymskie” Adam Mickiewicz
Jest to cykl utworów, których głównym bohaterem jest człowiek, mężczyzna. Jest on nieszczęśliwy i samotny. Bardzo tęskni za ojczystym krajem i ukochaną, którą był zmuszony zostawić. Obecne opisy przyrody pozwalają na wyraźne odtworzen

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.